Намалението на цената на парното от началото на април трябва да е минимално, защото години наред тя е била субсидирана от цената на високоефективната (разбирай скъпа) електроенергия на топлофикациите, която се плаща от всички потребители. За да се избегне това изкривяване, е необходим или нов ценови модел, или прецизиране на стария.
Около това мнение се обединиха представителите на топлофикациите в страната, работодателски и браншови организации по време на открито заседание в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което бяха обсъдени цените на природния газ и тези на топлофикациите за второто тримесечие. Според доклада на регулатора цената на природния газ ще спадне с 23.02% от началото на април, което ще се отрази върху цената на парното за различните дружества - от 0.7 до 20%. Добавката за високоефективната енергия също ще намалее с 10 лв. за топлофикациите и с 5 лв. за когенерациите в земеделски стопанства.
Кой плаща цената на парното
Според представителите на топлофикациите подходът на регулатора да не отрази цялото намаление на природния газ в цената на парното, а само 15.32%, е правилен, тъй като години наред тази цена е поддържана нереално ниска. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев посочи, че цената на топлоенергията е субсидирана за клиенти, които са малцинство. Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), също коментира, че цената на електроенергията на топлофикациите остава два пъти по-висока от пазарната и по този начин продължава да подкрепя цената на парното.
Разходите за високоефективното производство, което се изкупува задължително от НЕК, на практика се плащат от всички потребители чрез цена задължение към обществото. Затова сегашното намаление трябва да се отрази и върху този компонент, но от началото на юли, когато се определят цените на електроенергията, посочи председателят на регулаторната комисия Иван Иванов.
Различните топлофикации
Илина Стефавнова от "ЕВН България топлофикация" също коментира, че цената на парното е "потискана исторически". Тя обаче посочи, че размерът на добавката (една от компонентите в преференциалната цена за високоефективната електроенергия) не трябва да се обвързва с намалението на природния газ, тъй като тя се определя от регулатора като стимул за нови инвестиции в модерни производства. Когенерацията на ЕВН действително е едно от най-модерните съоръжения в региона, в което бяха вложени 100 млн. лв., но от компанията нееднократно са изразявали недоволството си, че ценовата политика обезсмисля инвестицията им.
Илия Николаев, председател на съвета на директорите на "Веолия енерджи Варна" и председател на асоциацията на топлофикационните дружества, посочи, че секторът има нужда от промяна на ценовия модел или поне прецизиране. По думите му за миналата година топлофикациите в страната са натрупали обща загуба от 93 млн. лв. при 930 млн. лв. приходи. Иванов обаче напомни, че предишното намаление на цената на газа от октомври също не се отрази в пълна степен върху цената на парното, което е намалило загубата на топлофикациите. По изнесени през февруари данни загубата на софийската топлофикация за миналата година е 60 млн. лв.
Въпрос на оцеляване
Представителите на топлофикациите в Плевен, Враца и Бургас, които се свързват с Христо Ковачки и имат най-голямо намаление в цената на парното, изразиха недоволството си от решението на регулатора. Поради авария в Плевен топлофикацията се е лишила от приходи за 12 млн. лв. и очаква загуба за 2015 г. от 8.25 млн. лв., а допълнителното понижение на цената ще влоши финансовото положение на дружеството, коментираха оттам. В подобно положение е и "Топлофикация - Бургас", която според изпълнителния директор Христин Илиев е сериозно задлъжняла заради аварии и топлия зимен сезон.
Намалението на цената на парното от началото на април трябва да е минимално, защото години наред тя е била субсидирана от цената на високоефективната (разбирай скъпа) електроенергия на топлофикациите, която се плаща от всички потребители. За да се избегне това изкривяване, е необходим или нов ценови модел, или прецизиране на стария.
4 коментара
На тези и без пари да им доставят газ, пак ще са на загуба
Топлофицирането на газ представлва тръбна мрежа и един бойлер с газова горелка за подграяване. Оставено в ръцете на свръхрегулациите, фиксираните цени и пазарните изкривявания, днес очите ни не могат да повярват що за издънки са се пръкнали. За какво е турбина на газ за 100 милиона лева в Пловдив? Че на всичкото отгоре и с "преференциална цена на изкупуване", да субсидираме Газпром от джоба си.
Абе я ги оставете да си вдигнат цената, че хората да изпищят, да се откажат и агонията да приключи. Баси, на всеки балкон има термопомпа, а тези още бутат горещи флуиди по тръби и си мислят, че все още въглищата и мазута са майката и бащата на енергетиката...
Нищо де, крадливата схема ще приключи, независимо от лобито им дето прокарва я "данък тръби", я някой топлинен хесаплък, я някоя шашма с ел енергия, произведена за измислени еко-позиции... Той, пазара, си знае работата, просто гърченето за двете страни ще е по-дълго.
А защо не се направи анализ до колко ефективно е производството им?