Черноморие в плен на миналото
Инвестициите по южното крайбрежие затихнаха заради засиления контрол и отлива на туристи
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Знаете ли как се изкореняват лоши навици? Рязко и веднага. Лечението на алкохолизма например не предвижда постепенно намаляване на бройката питиета, а безкомпромисен и мигновен отказ от консумацията на напитки с по-висок градус от този на водата. Няма да е пресилено, ако сравним съдбата на Южното ни Черноморие с тази на човек, болен от тежка алкохолна зависимост, която го е довела до положение на пълно въздържание. Зависимостта в случая е от безразборно строителство на ваканционни комплекси, което до такава степен нагнети общественото недоволство - заради начина, по-който се случваше през годините, отблъскващо кичозния краен резултат и негативните последици за околната среда, че институциите се принудиха да прилагат стриктен контрол за всяко ново инвестиционно намерение. Резултатът от това изтрезняване заедно с регионалните проблеми (Русия - Украйна, Русия - Турция) доведе до отлив на туристи и купувачи и почти пълна парализа на инвестиционната активност на брега.
Числата говорят сами за себе си - за 2014 и 2015 г. пред Регионалната инспекция за околна среда и води (РИОСВ) - Бургас, са заявени около двайсетина инвестиционни намерения за изграждане на ваканционни комплекси. Ако всички те се реализират, застроената площ по Южното Черноморие ще се увеличи с около 300 000 кв.м, а легловата база - със скромните 5000 места. До пред 2011 г. тези предложения са средно около 100 годишно, след което падат на 60, а в последвалите години се сриват допълнително.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Ами Българските Черноморски Курорти приличат на бетонни градове бъкащи от кръчми и псевдо-клубове. Явно таргетираната група не е платежоспособни и взискателни клиенти а купонджии интересуващи се от евтин алкохол и секс.
До коментар [#1] от "iskamdaseizrazia":
Отначало грешно прочетох nick-а ви като "искам да се изсе... дефекализирам". Е, май не съм се объркал много, успяхте!
До коментар [#1] от "iskamdaseizrazia":
Ми с локален материал като тебе, добре че е туризма да крепи бюджета с десетте процента ...
Да оставим настрана кога си се регнал, кога си се изказал компетентно по де що тема има.
До коментар [#3] от "sow29372525":
Каролев, пак ли ти бе? Не ти ли омръзна да се излагаш по форумите?
До коментар [#5] от "simon40":
А'е да не се обиждаме на "каролев". Ако бях Каролев, щях да се метна на амбразурата като дефекализатора.
До коментар [#1] от "iskamdaseizrazia":
И тука ли бе Каролев? Как успяваш да поддържаш 35 профила??
Много се радвам за спрените проекти, дано са повечкото, да не кажа всички, щото... аман от сгради, бетон и фекалии в и около морето. То вече и на море не прилича де, ама само него си имаме, дано остане нещо нормално за ползване и от нашите деца!
До коментар [#2] от "tsyrvulan":
Истински лошото в случая е отвратителната инфраструктура, която не може да подсигури всички тези сгради. Като любител на удобството, аз предпочитам бетон, цимент и асфалт, стига да не са на плажа или на защитени територии.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.