// К1: Средата / Политика
Отива ли си наистина Пеевски
На етапа изглежда, че срещу него има натиск да се оттегли на заден план, като запази това, което е придобил през годините
Темата накратко Шест седмици след като Бойко Борисов обяви, че спира няколко големи и скандални обществени поръчки, размерът на офанзивата срещу Делян Пеевски започва да се очертава. Към момента изглежда, че върху депутата има натиск да се оттегли от публичността без каквито и да е опити за разследване на произхода на средствата му или мрежата му от хора на различни нива в държавата. Резултатът от усилията на ГЕРБ обаче на етапа е по-вероятно да доведе не толкова до спиране на схемите, а само до смяна на лицата им. |
Месец и половина след като Бойко Борисов намекна, че започва война срещу убеждението на много хора, че е свързан с Делян Пеевски, резултатът от действията на властта започва да се оформя. Веднага след спирането на няколко скандални обществени поръчки въпросът беше дали депутатът от ДПС ще бъде напълно изолиран от властта и съответно разследван за евентуални престъпления, или декларациите са само представление за пред публиката, докато зад кулисите всичко продължава, както сме си свикнали. Шест седмици след катарзиса на премиера краткият отговор изглежда така: да, има усилия към Пеевски да не отиват толкова големи държавни ресурси, но те далеч не са толкова големи, колкото се очакваше, а самият депутат се бори да запази позиции.
Действията на властта до момента не включват никаква принципна промяна, която да подскаже, че се търси трайно решение на проблемите, заради които стана възможно Пеевски да порасне толкова много. Това и сигналите от ключови политически играчи показват, че случващото се може да е просто преразпределение на порциите - депутатът от ДПС да бъде изолиран и заменен с повече и по-малки негови копия.
Най-видимото доказателство, че случващото се в момента е по-скоро театър, отколкото реална война, са действията на самия Пеевски от последните дни. Тази седмица той декларира, че няма да придобива официално дял в кабелната телевизия "Канал 3", и изрично заяви, че потвърждава "категорично изразената ми вече позиция да преустановя занапред всяко мое участие в български бизнес проекти". В същото време, без особено да се крие, депутатът финализира сделката за придобиване на контрола върху "Техномаркет". При това поне засега веригата магазини се озовава в светлата страна на преките му владения, а не скрита зад офшорки и подставени лица, зад каквито се крие контролът му в строителните компании, "Булгартабак" и др.
Да се пребори Пеевски обективно не е лесно. Поръчките, които Бойко Борисов демонстративно спря през февруари, са само крайният резултат на добре организирана машина за усвояване на държавни ресурси, чиито метастази минават на различни нива във всички власти. Политическото влияние дава достъп до държавния апарат. Контактите в съдебната власт дават сигурност, че няма да има разследване за всички замесени, както и възможност да се атакуват опоненти. Контролът върху медиите позволява да се увеличава политическото влияние и отново да се компрометират противници. Този възел трудно може да бъде разсечен отведнъж, но и действията на властта до момента не показват особено сериозни опити това поне да започне.
Време разделно
Източник на "Капитал" от средите на ДПС твърди, че раздялата на Бойко Борисов с Пеевски е дори по-трудна, отколкото изглежда: "Доган, Пеевски и Борисов са имали съвместни интереси, изграждани през годините, и е практически невъзможно връзката между тях да бъде срязана."
Косвено доказателство за тези отношения е и нехарактерната сдържаност на Борисов по темата "Доган и Пеевски". Наскоро в интервю за mediapool премиерът заяви, че не коментира Пеевски, защото "не вижда смисъл", и припомни едно свое изказване от времето, когато беше кмет на София: "Това, което съм казал навремето за Доган – орел ли си, сокол ли си, и какви ли не – стигнах до извода, че нито ми носи успех, нито неуспех." Ако проследим разрастването на Пеевски, ще видим, че той набра изключителна сила именно по времето на първия мандат на ГЕРБ, а избирането му за председател на ДАНС по времето на Орешарски всъщност беше резултат от усвоените през предишните няколко години ресурси.
Ето защо е логично Борисов да търси други начини да ограничи Пеевски, като например му подскаже да замине за дълго време извън страната. Преди няколко седмици главният секретар на МВР Георги Костов даде пресконференция, на която разкри информация за предотвратен подготвян атентат срещу депутата от ДПС. Източник на "Капитал" разказа, че информацията, с която МВР са разполагали, е дошла от руските служби, а установеното е било повече от конкретно - били са наблюдавани два адреса за конспиративни срещи на депутата - единият в центъра на София, а другият на Витоша, и са били открити изчисления на установки за стрелба отдалече - ъгли, разстояние и т.н. Тогава се предполагаше, че конкретиката на заплахата може да накара Пеевски да прекарва повече време извън България. Това може и да е било вярно за известно време, но тази седмица депутатът се появи на партийно събрание на ДПС и пресцентърът на движението специално разпространи снимка оттам. Посланието очевидно беше "Аз съм тук, не съм избягал".
Декларацията на властта, че Пеевски вече не е фаворит, или изгнанието му в чужбина обаче не значат автоматично и раздяла със стотиците негови протежата, пръснати из всички власти. Източник от средите на ДПС представя Пеевски така: човек с огромен социален капитал. Той познава и поддържа контакт с тези чиновници, които реално вършат работата - пишат условията за обществените поръчки, ръководят важния отдел в ДАНС или следствието, дават строителните разрешителни, контролират обществените поръчки през КЗК и ВАС и т.н.
Друг източник на "Капитал" от политическите среди, имал контакт с Делян Пеевски допреди няколко години, разказва, че депутатът от ДПС сам предлагал и правел услуги "и без да се усетиш, ти влиза под кожата". И след това просто започва да си иска услуги. Същевременно Пеевски бил изключително лоялен към своите хора и ги защитавал със зъби и нокти.
Още по темата
Ако депутатът от ДПС със сигурност изнася нещо от България, това не е местоживеенето си, а парите, натрупани през последните години
21 апр 2016Агенцията за приватизация: "София-БТ" не работи и липсват машини
Миналата седмица мениджърът на холдинга и представител на офшорния мажоритарен собственик Венцислав Чолаков твърдеше, че производствени линии не се изнасят
3 апр 2016Докато уж се оттегля, Пеевски купи "Техномаркет"
Въпреки деклрациите на депутата, че се отказва да прави бизнес в България, той финализира покупката на веригата
31 мар 2016Дубайска офшорка е купувач на дяловете на Пеевски и Миролио в "Бугартабак"
TGI Middle East FZE беше собственик на мажоритариния акционер в холдинга, когато ВТБ излезе от участието си
21 мар 2016Корпорацията ДПС (2 август 2013)
Със засилването на позициите си във властта партията на Ахмед Доган укрепва и корпоративния модел на политиката
1 юни 2015
Министерството на екологията търси варианти за намаление на отчисленията, които общините правят към РИОСВ
10 дек 2019, 287 прочитания

И още: ЕК разреши помощ от 3.2 млрд. евро за 7 държави за развитие на батериите за коли; президентите на Русия и Украйна започват разговори за решения на конфликта в Украйна
9 дек 2019, 1985 прочитания
9 дек 2019, 8071 прочитания
9 дек 2019, 3902 прочитания
9 дек 2019, 3101 прочитания
9 дек 2019, 2694 прочитания
9 дек 2019, 1974 прочитания
Защо Националната система за спешни повиквания работи "на магия" през последната близо година