"Булгартрансгаз" подписа с Habau за изграждането на румънската връзка
Подводната част трябва да бъде готова за 119 дни


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Булгартрансгаз" и румънската "Трансгаз" подписаха в сряда договора с австрийската Habau за изграждането на подводната част на газовата връзка между двете страни. Компанията спечели поръчката с цена 4.577 млн. евро и обещанието да изпълни проекта за 119 дни. Това ще бъде третият опит за изграждането на подводната отсечка от около 2 км, която забави финализирането на газопровода с няколко години. Ако срокът сега се спази, през август газовата връзка ще бъде окончателно завършена.
Кандидатите
Сега компанията участва чрез румънското си дружество Habau PPS Pipeline Systems SRL, а основен подизпълнител е холандската a.Hak.
Според изпълнителния директор на австрийската компания Карл Лайденфрост в изграждането ще бъдат използвани и български фирми подизпълнители. Това е "ВП газ", собственост на Мариан Колев. Според информационната система ДАКСИ фирмата е участвала в консорциумa "Хабау- Варна", който изгради българската наземна част на газопровода. Другата е варненската фирма "Екип", която според ДАКСИ има за предмет на дейност изграждане на електрически инсталации и ремонт на машини и оборудване.
В процедурата е участвал и консорциумът "Газопровод Дунав", в който влизат пет компании. Това са "Водстрой 98", свързана с депутата от ДПС Делян Пеевски, "Болкан кънстракшън", чиито представители са Светослав Глосов и Татяна Двояшина, две италиански компании - "Анезе" и "САЛП – компания за обществени поръчки в строителството", и румънската "Инстасървис". Този консорциум е дал съвсем малко по-висока сума от 4.597 млн. евро, но е получил по-малко точки по отношение на сроковете на изграждане.
Другите двама кандидати са били отстранени заради непълнота в документите и до отварянето на техните ценови оферти така и не се е стигнало. Отпадналите са "Ейфаж граждаснко строителство" и консорциумът "Дунав дрилинг". Консорциумът обединява "Понсстройинженеринг" (която беше част от консорциума "Газопроект юг", избран за изграждането на "Южен поток", в който влизаше и "Водстрой 98") и "Пътстройинженеринг".
Откъде ще дойде газът
След финализирането на газопровода по него към България ще могат да бъдат транспортирани 0.5 млрд. куб. метра газ годишно, а след изграждането на компресорна станция на румънската територия - 1.5 млрд. За целта трябва да се проведе търг за капацитети, на които потенциални търговци могат да резервират определени количества за пренос.
2 коментара
Айде по-бързо дееее
Я, избрали са някой пред Пеевски. Интересно...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.