Кой се притеснява от ДОСТ
Макар и засега със слаба подкрепа, новата партия на Лютви Местан може да разклати балансьорската роля на ДПС


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Където и да се говори нашия гласов флаг - турският език - това място за нас е част от нашата Родина". Тази фраза на зам.-председателят по външнополитическите въпроси на Партията на националистическото действие Семих Ялчън, по време на учредяването на новата партия на Лютви Местан - ДОСТ, предизвика медийна буря, която се опита да захлупи всички други новини от събитието на изключения от ДПС в края на миналата година бивш неин председател. Въпреки че изказването звучи притеснително, то очевидно беше изкарано от контекст и добре илюстрира методите, с които медиите близки на депутата Делян Пеевски още от края на миналата година се опитват атакуват Местан. И признак, че въпреки пренебрижителното отношение към ДОСТ, новата формация явно "страхува" някого в ДПС.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
би следвало всеки нормален българин да се притеснява,без значение от вероизповеданието. та нали благословията за партията идва от ердоган,когото пък в собствената му държава ненавиждат!? И въобще този мазен крадец следва да си го получи...
Местан ДГД. Ако наш политик беше направил подобно изказване в Босилеград или Струмица, чак тогава щяхте да видите за какво става.
Страшна е другата истерия - протурската, с която ни заливат определени медии. Истерия, насочена срещу оправданото безпокойство на българското общество, че една българска партия е подкрепяна (и подкрепя) от ислямския режим на диктатора Ердоган и опозиционна ултранационалистическа турска партия.
Страшно е и подобна медийна позиция да се оправдава с "Пеевски-Доган" и да се обяснява с "пеевските медии", след като това е мнението на поне 90% от българския народ. Може би всички ние работим за "Пеевски-Доган" и живеем в някаква заблуда (породена от "пеевските медии"), пък режима на Ердоган и агентите му у нас да са някакви проводници на евроатлантическите демократични ценности, а да не сме разбрали?
Официални представители на турската държава, консул и посланник служат за координатори и де факто учредители на уж българска партия и това не трябва да ни притеснява? Навремето македонското правителство протестира само заради факта, че Ж. Желев отказа преводач при посещението си БЮРМ?
Мнозина се притесняват, но знаем кой не се притеснява - Америка за България.
Навремето мой познат поляк казваше "толкова обичам Германия, че за мен няма по-добро от това да има две Германии". По същата логика аз сега приветствам ДОСТ. Дори ако се появи още някой да ги разцепи допхлнително - още по-добре.
До коментар [#5] от "jonson":
Ами по тая логика ще се радваш ако се появи и ИДИЛ в България, може пък и тя да отцепи нещо от ДПС. Или дори два ИДИЛ-а, три?
До коментар [#6] от "mencey":
Не би трябвало да сравняваш, терористичната ДАЕШ с ДОСТ. Първо нямат нищо общо, второ всеки, който разедини ДПС на Доган и Пеевски е най-малкото симпатичен.
Всички истински българи трябва да подкрепим настъпващата демокрация сред турския електорат. Досега той бе закрепостен към една партия като по живково време. Сега вече има избор и това е добре за демокрацията. Не може да се сравнява една партия, която се опитва да вземе властта по демократичен път, чрез избори с терористичната групировка, която извърши атентати в Европа.
Коментар към "Само Левски": Вие по принцип сте прав, но ако се отчете, че днешна Турция, под ръководството на екипа Ердоган-Давутоглу ревизира духовното светско наследство на Кемал Ататюрк и открито проповядва Неоосманизъм, т.е. безпардонно разширяване на политическото влияние, в т.ч., чрез открита намеса на официалните турски власти във вътрешните работи на съседни държави, има основание да сериозно безпокойство, че ДОСТ ще бъде главна опора на тази експанзия, чиято далечна цел е установяване на хегемония върху икономиката на набелязани територии, и при определени условия, тяхното анексиране. Примери: Кипър (1974), Северна Сирия (2011). На среща с лидери на "дружески партии и движения" от Източна Европа в гр.Одрин през 2012г., Ахмед Давутоглу заяви: ..." ние бяхме изкуствено разделени (!?)..." . Очевидно, в качеството се на външен министър, той направи опит да ревизира резултата от Руско-турската война от 1977-78г., която даде живот на третата българска държава. Мисля, че ние следва да се обединим около идеята, че всяка политическа формация, която не се финансира (т.е. контролира отвън, каквато е очевидно и партия "Атака"), и която, признава не само на думи (както Лютви Местан), но и на дело, универсалните ценности на светското демократично общество, е добре дошла, при спазване на Конституцията. Останалото е литература за наивници...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.