Инспекцията по труда поиска еднодневните договори да бъдат електронни
Земеделските стопани настояват за по-опростени правила при сключването и отчитането на контрактите


Ваня Димитрова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Опростяване на административните процедури при наемането на работници на еднодневни договори в селското стопанство и информационна кампания, която да разяснява, че еднодневните трудови договори не им отнемат правото да получават социални помощи и обезщетения за безработица. Това поискаха няколко браншови асоциации на заседанието на парламентарните социална и земеделска комисия в сряда. Главната инспекция по труда пък предлага създаването на информационен продукт, с който договорите да могат да се изготвят автоматично.
Земеделските стопани се оплакват, че нямат достатъчно административен капацитет да обработват договорите, както и от това, че голяма част от работниците отказват да ги подпишат или дават фалшиви данни, защото се страхуват от отнемане на социалните им помощи и обезщетения за безработица, въпреки че такава опасност няма. От въвеждането на този тип договори от 20 юли 2015 г. до края на годината са били сключени 72 хил. договора, но това е броят на официализираните трудови дни, а не на работниците, които са ги сключвали.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
"...голяма част от работниците отказват да ги подпишат или дават фалшиви данни, защото се страхуват от отнемане на социалните им помощи и обезщетения за безработица, въпреки че такава опасност няма"
Значи в райони с голяма безработица работодателите не можат да разкарат такива лица още на първия каприз, така ли излиза? Като гледам в Бобов Дол без заплати работят хората и пак нямат претенции да ощетяват държавата с помощи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.