Разделяй и (не)владей
Кадровият орган на съдебната власт се раздели на съдийска и прокурорска колегия. Какво следва от това?
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Не са много ключовите решения на Висшия съдебен съвет (ВСС), които се взимат с единодушие. Не са много и заседанията, когато представителите на различните лагери в кадровия орган на съдебната власт не спорят, а един през друг допълват аргументите си. Заседанието на ВСС този четвъртък беше именно такова. На него беше взето решение как ще бъде разделен съветът на прокурорска и съдийска колегия и как ще бъдат разпределени членовете в тях.
До разделянето се стигна след приемането на промените в конституцията в края на миналата година и последващите промени в Закона за съдебната власт, които бяха публикувани в Държавен вестник миналата седмица.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Малка но значима стъпка в правилната посока. До тук добре!
Следващата стъпка ще е контрол, отчетност и децентрализация на прокуратурата. Няма да дойде лесно но да се надяваме, че все някак нещо ще се промени и там.
Ето как предложението на реформаторите спомага реално за подобряване правосъдието в България: "Тазседмичното решение на ВСС да се самораздели (ако не беше взел това решение до месец, тази работа трябваше да свърши парламентът) със сигурност ще доведе до преразпределяне на силите в съвета. Накратко - лобито на мнозинството, което прокарваше интересите на главния прокурор Сотир Цацаров и председателя на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев, вече няма да може да налага решения в съда.."
В същото време "Хегемонията на ръководителя на държавното обвинение ще се запази по отношение на кадруването в прокуратурата", но така ще се отличат още по-ясно политическото прислужване на Цацаров.
Време е да бъде създадена длъжността на независимия (от главния прокурор) заместник прокурор, чието основно задължение ще бъде да организира и отговаря за престъпленията по високите етажи във властта!
Длъжност която тласна Румъния по пътя на ускорено оздравяване на съдебната власт!
И така, до следващия драфт на Бойко и Пръмова. Те се очертават като главните специалисти ЧР.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход