Чуждите инвестиции намаляват с 83%
По данни на БНБ за първите два месеца на годината от вън са дошли едва 81 млн. евро, по-голямата част като заеми


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в България през първите два месеца на годината са общо 81 млн. евро. Данните на Българската народна банка (БНБ) показват, че спрямо същия период на миналата година има свиване с над 83%, а статистиката назад в годините показва, че толкова лош старт на не е имало в нито една година след началото на кризата. Лошите новини започнаха още през януари, когато централната банка обяви, че инвестициите са едва 44.9 млн. евро, или с 86% по-малко от съответния месец на предходната година. Все пак трябва да се има предвид, че ПЧИ се ревизират многократно през годината, обикновено в посока нагоре. Oкончателните данни излизат с около две години закъснение.
БНБ обявява данните за отрасловата и географската структура на инвестициите на всяко тримесечие, поради което трудно може да се каже категорично на какво се дължи този спад. Със сигурност обаче влияние оказва приключилата през май 2015 г. инвестиционна програма на "Лукойл Нефтохим", както и статистическото забавяне при представянето на информацията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Ами такава е картината,
при Борисов Родината!
"Огромната разлика в размера на инвестициите идва от факта, че "Лукойл Нефтохим" приключи с модернизирането на рафинерията. През 2015 г. затвори близо тригодишната инвестиционна програма на руската компания, която беше оценена на 1.5 млрд. долара. По изчисления на Капитал само през 2015 г. компанията е инвестирала около 900 млн. лв. в българската рафинерия. " Модернизирането приключи, а оправданията за високите цени поради ниска ефективност бяха забравени. Цените пак високи (пазарни според геният ЛУКарски). Явно идеята е да плащаме инвестицията в кратки срокове от нашите джобове. Всъщност вероятно сме я платили вече - ако добавим и затварянето на очите с измервателните уреди.
До коментар [#2] от "gogo2011":
Колко лош Лукойл.. да прави инвестиции за милиарди, че и след това да не намалява цената. Странно къде намаляват цените при направени милиардни инвестиции?
Интересното е, че без лошия Лукойл - нямаше да има никакви инвестиции последните няколко години. Помощите от европа не ги броя, щото те отиват за всичко друго, но не и за инвестиции.
До коментар [#3] от " mickmick ": Няма лошо да си върнеш инвестицията. Но да искаш да го направиш за година е нагло. Да не кажа, че дори е била предплатена. Високите маржове са от няколко години.
До коментар [#3] от "mickmick":
Много ли ги харесваш? Оженете се!
Иначе сме толкова стабилни.................
Пожарникарска му работа.
До коментар [#4] от "gogo2011":
Кое е нагло, Лукойл произвежда, инвестира, изнася и създава работни места в БГ. При все това има под 50% дял, за сметка на това има едни други световни вериги, които нищо от това не правят, за сметка на това не продават евтино ;-)
Но понеже Лукойл е руски, няма значение че обновява оборудване за над милиард и като спре с инвестициите и те някак спадат с 83% , трябва да се плюе на макс и да му се обявява бойкот, за сметка на това ЕКО-та, ШЕЛ-ове, ОМВ-та Ромпетроли трябва да се носят на ръце :-)
"окончателните данни излизат с около две години закъснение."
Какво повече да се каже за безсмислието на родната стЪКМистика?!
ех, а Тато Борисов обещаваше ръст от 4-5% и реки от инвестиции при гроб
До коментар [#7] от "ceci_":
Гледай сега, законодателят отдавна е дал възможност вложителят да си върне инвестицията като му я приспадат от данъците. Отдавна е измислено как става. И другото отдавна е измислено и написано в закон - който изкривява пазарната среда поради монополното си положение или съглашение, трябва да си носи последствията(да си плати глобата). И го казвам за всички. Според мен картелът при веригите бензиностанции със сигурност трябва да бъде наказан. Твърде явен е. Но съм и твърдо за, ВСЕКИ един по веригата да си отнесе солената глобичка, та да не се изкушават да го повтарят.
Че то ако си запазят нормата на печалба при 100 долара за барел бензинът ще стане 3 лв. А при 150??? Не е яко а?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.