Зърното остава най-изнасяната селскостопанска култура
Това прави експорта силно зависим от глобалните тенденции в цените, сочи анализ на "ИнтелиАгро"
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България е изнесла селскостопанска продукция за общо 4.9 млрд. лв. през 2015 г., което е намаление с 2% спрямо предходната година. Зърнените и маслодайните култури продължават да имат най-голям дял, което прави експорта силно зависим от глобалните тенденции в цените. При плодовете тенденцията е противоречива, а делът на зеленчуци в износа остава символичен. Това се посочва в анализ на "ИнтелиАгро". Като цяло селското стопанство осигурява 11% от експорта на страната, но с изключение на зърното, маслодайните култури и донякъде птицевъдството от останалото производство се изнася малко и спорадично.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Анализът е непотребен и манипулативен. Когато говорим за тенденции, за изнесени или внесени стоки, трябва да говорим за техните количества, а не за стойност или проценти. Трябва да сравняваме този износ с данните за произведените и консумираните в държавата съответни количества, за да изчистим анализа от грешни хинотези. Заключения като "износа им намалява леко", "износът се срива до нивото си от 2009 г.", "нараства експортът на", "С близо една пета се увеличава износът на яйца" ... Държавата се владее от мафията и тази информация не е общодостъпна. В България се внася например китайско пилешко месо маскирано под различни форми - китайско карго, храна за животни / оня ден задържаха 21т. предназначени за пазара пилешки бутчета на Дунав мост с документи за храна за животни/... Когато митницата започна да следи количествата на петролните продукти изведнъж се вдичнаха плащаните акцизи и ДДС.
Общата тенденция на българския износ според моя анализ е, че не изнасяме преработени крайни продукти с висока добавена формирана в България стойност, а изнасяме суровини за други преработватели или се включваме в превръщането на следени от ЕС стоки внесени нелегално в България и износът им като произведени в България стоки. Политиката в селското ни стопанство трябва да води към повишаване на печалбата получавана от обработването на 1 декар земя. Зърното е най-ниско рентабилната култура и делът му в селскостопанското производство трябва да се намали. Фермерите го сеят защото държавата най-много го подпомага и най-лесно се обработва. А да не забравяме, че при търговията му е установен здрав монопол от групировката ТИМ. Изобщо унищожаването на малкият бизнес, което се случи основно заради политиката на ГЕРБ за монополизиране от мафията на оборотните сектори от икономиката, доведе до икономика, която ползва огромни ресурси, но с които се хранят много малко хора. Липсата на регионална независима търговска инфраструктура, работеща по еднакви за всички ползватели правила, като борси, регионални тържища и публични складове за съхранение на зърно, сбърканото държавно подпомагане на земеделците, безнаказаното крадене на реколтата, унищожаването реколтата на непризнаващите монопола, насъскване на данъчните срещу фермери позволили си сами да си изнасят произведената продукция, в резултат на което не им се връща ДДС ... Всичко това смачка малките и създаде тоталния монопол на мафията.
До коментар [#2] от "proizvoditel":
Добре, че твоите лични анализи и наблюдения нямат нищо общо с реалността и с официалните анализи и наблюдения дори на Капитал.
До коментар [#3] от "Щастливец 15":
Вие удобни комисионерчета, обслужващи мафията, освен да цъкате минуси и да плюете за нищо друго не ставате. Какво разбра от тази статия и от този "анализ"? Кой български продукт би посочил, че носи добри доходи на България? Туризмът, в които са инвестирани над 150 млн. евро частни инвестиции плюс още поне толкова държавни пари носи оборот под 4 млд. евро на година. Оборот, а не печалба или данъци. Този туризъм никога няма да си върне инвестициите, камо ли да ни донесе благоденствие. Селското стопанство, извършващо по един оборот на капитала на година, в което държавата стимулира и налага само продукти с много ниска печалба от декар. Или производството, в което се залага не на крайни продукти и обработени полуфабрикати, а на износ на суровини и ишлемета. Ефективното използване на българските ресурси може да го извърши само малкият биснес, който именно Бойко погреба.
Пардон частните инвестиции в туризма през 2005-6г. бяха оценени от тяхната камара на над 150 милиарда евро. / написал съм милиона/
До коментар [#5] от "proizvoditel":
инвестиция в туризъм 150 милиарда ??????
тия пари къде са ги инвестирали че не става въобще ясно
или ще ми кажете че 1 бетонен хотел на морето струва милиард
хич не ми се вярва да са толкова парите
ако всички инвеститори уж не печелят първо че или ще фалират или няма да правят разширение на бизнеса си
аз не съм чул някой от туризма да е дал фира
До коментар [#6] от "vesko19":
465550_turisticheski_kompleks_za_100_mln_lv_do_slu nchev_briag/
Това е цифра беше съобщена от агенцията по туризъм мисля през 2005г. Но според мен цифрата е далеч по-голяма. Ако си се разхождал по българската крайбрежие, то само Слънчев бряг - Несебър и Созопол - Каваците са вложени поне толкова пари. За останалото крайбрежие изобщо не говорим. В Слъчев бряг има над 650 хотела. За един от тях струващ над 100 млн. лв. ни информира и Капитал - http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2015/02/03/2
Съветвам те да се разходиш пеша от Созопол до Каваците. Ще се шашнеш. Има имения с по 10м огради с водоскоци и огромни палми. Луксозните комплекси на Овчаов и Долорес Арсенова отдавна са дребни селски къщуки и не впечатляват никого.
Имай в предвид, че в Слънчев бряг малки хотели като в Китен и Приморско няма. Освен това тия хотели не са строени със заеми. Тези хотели са строени с крадени от бюджета на България и еврофондовете пари, а голяма част от тях са схеми за пране на мръсни пари на мафиоти. "Инвеститорите" не фалират, защото има от къде да получават незаконни доходи и пари за изпиране. Тук само ги узаконяват. Когато спре притока на тия пари, тогава всички изведнъж ще видят, че царят е гол.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.