Обществени поръчки, фиксирани към БТК

В шест случая за година държавни ведомства слагат ограничително условие за захранване, на което отговаря само старият монополист

НСИ получи две оферти, а БТК очаквано води
НСИ получи две оферти, а БТК очаквано води
НСИ получи две оферти, а БТК очаквано води    ©  АНЕЛИЯ НИКОЛОВА
НСИ получи две оферти, а БТК очаквано води    ©  АНЕЛИЯ НИКОЛОВА
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Малки еднакви поръчки от различни държавни структури и с повтарящ се победител. Търси се фиксирана телефонна услуга, обикновено за година, и най-ключово условие е захранването. Победител винаги е БТК. А дяволът е в захранването. Старата медна технология е използвана като предпочитана от поне шест ведомства от миналото лято досега. В четвъртък изтече срок за подаване на поредни оферти с това условие - в случая изискването е използвано от НСИ.

БТК е единствената, която предлага любимата на държавните органи "енергонезависимост с дистанционно захранване чрез собствената мрежа". Другите телекоми предлагат алтернативно UPS захранване, но те въобще не се харесва на поръчителите. Описаното в кавички условие е критерий за двойно и тройно по-висока оценка на техническата оферта, оттам се гарантира и класиране на първо място. Поръчките в повечето случаи дори не могат да се обжалват, защото са с директни покани и са за малки суми.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    krastitel avatar :-?
    krastitel
    • + 2

    Кой ли е собственик на БТК сега? Премиерът да каже - нали има цялата информация ...

    Нередност?
  • 2
    proizvoditel avatar :-|
  • 3
    antilapitalist avatar :-|
    паламарка
    • + 1

    "Захранване по медна жица" би имало предимство само за телефони с шайба... От по-новите технологии евентуално ISDN c BRI интерфейс може да влезе в класацията, но телефоните трябва да са също ISDN и има ограничение колко апарата могат да се захранят. По дефиниция BRI поддържа само 2 едновременни разговора. PRI (30 канала) не поддържа захранване. На практика става въпрос за аналогова линия.

    Фактически, цитираните организации имат централи. Вероятно отдавна са с модерни системи с VOIP (телефонията върви по етернет мрежа) с някакви тежкарски телефони (CISCO примерно) и да вкараш аналогова линия в такава централа първо е неудобно, второ - ограничително като удобство поради маргиналната сигнализация, и трето - не може да осигури желаната енергонезависимост на ЦЯЛАТА система.

    Интересен е и факта, че големите играчи се нахвърлят на договори за по 40,000лв. (3,333лв на месец), колкото могат да изкарат от 30 абонати на мобилни телефони.

    Нередност?
  • 4
    the_core avatar :-?
    The Core
    • - 3
    • + 4

    А защо БТК тряба да са "лошите", а Мтел "добрите", а..., Капитал???
    Защо например не поразследвате ползуването на военна и полицейска инфраструктура от мрежата на Мтел, също така договорите, които същата компания предлага на служителите в споменатите 2 ведомства?
    Стига вече груб лобизъм и медийно "бухалкаджийство"!!!

    Нередност?
  • 5
    proizvoditel avatar :-|
    proizvoditel
    • + 2

    http://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestvo/kak-syprug-na-deputat-ot-gerb-pecheli-porychka-v-sofiia-6052913

    Как съпруг на депутат от ГЕРБ печели поръчка в София
    Според експерти общината плаща два пъти повече от реалната цена на изработените спирки

    Новината е от разследване на НОВА от онзи ден. Вчера пуснах горният линк в друга статия, за да подсетя Дневник, че "пропуска" новина. Днес от тази статия не се разбира какво точно се е случило, а ни съобщават едностранчива реакцията на ялите баница.

    Нередност?
  • 6
    dtd avatar :-?
    dtd

    Статията е стара, но:
    Който е ползвал фиксиран телефон от М-тел. Знае че това не може да се нарича въобще услуга. Казвам го от опит, няколко години ползвах услугата им. За Теленор не мога да коментирам.

    Не знам защо въоще са допуснали М-тел да предлага така наречената си "фиксирана услуга". Според мен, тя не отговаря въобще на нормални технически изисквания. Правилно са предпочели БТК пред М-тел в случая. М-тел би трябвало въобще да не ги допускат да предлагат "фиксирана услуга" нито на държавата, нито на бизнеса, нито на гражданите. А комисията за защита на потребителите трябва да им забраи на продават така наричената си "услуга".

    Нередност?
Нов коментар