Вътрешното потребление донесе 2.9% ръст на икономиката
Инвестициите намаляват и реално имат отрицателно влияние към растежа, с малък принос е износът


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Икономиката на България е нараснала с 2.9% на годишна база през първото тримесечие. Това показват експресните данни на Националния статистически институт (НСИ). Единствено през 2008 г. статистиката е отчитала подобно нарастване за периода януари – март. От компонентите се вижда, че растежът се дължи изцяло на крайното потребление, което се увеличава с 2.4% на годишна база. Това е най-добрият резултат (сравнявайки неревизираните данни), постиган след началото на кризата. Малък принос има и износът, който спада с по-малък темп от вноса.
Има обаче и лоши новини. Отсъствието на държавата като основен инвеститор вече се усеща и от статистиката, която отчита спад от 3.9% при брутото образуване на основен капитал (инвестициите). През 2015 г. този компонент отчете нарастване от 1.7% основно заради инвестициите по линия на европейските проекти. Настоящата година реално е първата от новия програмен период и трябва време преди проектите да започнат да се изпълняват и Брюксел да превежда пари.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Страхотни новини. Въпреки цялостната си некомпетентност, Бойко беше прав. Миналогодишните инвестиции действително оказаха влияние върху потреблението.
Ако завършим година с растеж без еврофондове, бизнес климатът у нас със сигурност ще се подобри.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.