Общински дълг до шия
Задълженията на общините, в които влизат всички поети бъдещи ангажименти по договори, набъбват до 2.2 млрд. лв., най-тежко е положението в Сливен


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Темата на кратко
- Над половината от 265 общини са в лошо финансово състояние.- Към края на 2015 г. общините са генерирали общ дефицит от 230 млн. лв., рекордните 2.2 млрд. лв. общи задължения (заедно с поетите бъдещи задължения по договори) и просрочия към доставчици, банкови кредити и т.н. на стойност 213 млн. лв.
- Местната администрация се проваля при управлението и финансирането на почти всички дейности, с които е натоварена.
- Задлъжнялостта на общините рефлектира върху цялата икономика.
"Ако общината беше търговско дружество, бих я обявил в несъстоятелност." Думите са на кмета на Сливен Стефан Радев и описват тежкото финансово състояние на града, което той заварва с идването на поста през есента миналата година. Сливен не е единственият пример за община, затънала в дългове заради лошо управление. Над половината от общо 265 населени места са с, меко казано, недобри финанси, което в случая с Велинград и Видин например доведе до запориране на сметки и блокиране на жизненоважни дейности в края на миналата година. И тъй като в България общините не фалират, двете почукаха на вратата на Министерството на финансите през зимата, а то веднага им отпусна поредния спасителен безлихвен заем.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Общините имат огромни активи, да започнем с паркоместата по улиците и обществените пространства. На много места, най-яркият пример е София, се е формирал зависим електорат от притежатели на автомобил. Ако циганите биват заплашвани на всеки избори, че може да дойде някой в маалата, който да им поиска документите за собственост, то за белите цигани (познати още като българи) заплахата е, че може да дойде някой, който ще им поиска да си издължат парното и че ще "направят като в Европа" да не може да се паркира по тротоарите, а данък 20-годишна саждоразпръсквачка да не е вече 25 лева. Така местните власти се опитват да формират гета от зависимо население, я чрез неиздължени сметки, я чрез живот в беззаконие, каквото представлява паркирането по тротоарите. Резултатът от това е декадентският вид на повечето български градове. Процесът на упадък беше временно спрян с милиардите на ЕС и проектния начин на тяхното харчене, но 2020 г. парите свършват, след което спускането по наклона ще продължи с бясна скорост.
Сф е доказала своята незайнтересиваност по отношение на имотите си. Стотици празни помещения стоят не използвани във всяка една община на столицата, тънат в мръсотия и безхаберие. Това е ''прекрасната'' Сф,дето уж растяла,пък не стареела,ама потъала в мръсотия и разруха
За Сливен тази декапитализация тръгна от Гагаузов, той създаде перфектни схеми за източване, които сега дават резултат. Даже най-големите поддръжници на БСП открито хулят Гагаузов за кражбите в Сливен.
До коментар [#1] от "cinik":
Какво точно им свършва на тези еврофондове 2020 г.? Свършва програмния период. После идва нов. Може и да намалеят, но не знам да са им свършили субсидиите на фермерите на европейците, а откога ги има...
До коментар [#4] от "Георги Георгиев":
С кохезионните фондове се приключва. Кой колкото успял да кохезира, толкова.
Локалки Гърции има разпръснати из цяла България... :) Иначе всичко е цветя и рози.. А и СТАБИЛНОСТ да не забравяме. :)
До коментар [#4] от "Георги Георгиев":
Еврофондовете започват да дават пари за други неща. В периода 2014-2020 парите за пътища са адски малко. Късмет е, че ще успеем да достроим Струма, но пари за Видин-Монтана няма да видим. Магистрала от Видин до Ботевград с евросредства няма да има. Еврофондовете се обръщат към ЖП транспорта и ще излеят доста пари в оправянето в ЖП инфраструктурата. Там ще е следващото лапкане.
ЖП транспортът има едно огромно предимство - работи основно на ток, който е собствено производство и ако е от вода/въглища, не изисква износ на валута. Всеки литър петрол е износ на валута от държавата. Валута, която няма да се завърти тук.
Ако с оправените ЖП линии от София до Пд се стига за час и до Бургас за още един час или час и 20 минути това ще е голяма стъпка напред. Освен за приходите от винетки и акциза върху горивата, който пълни дупката на НОИ.
До коментар [#5] от "cinik":
За периода 2007-2013 г. Кохезионният фонд обхваща България, Гърция, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватия и Чешката република.
С изключение на Румъния и Хърватия, всички държави тук "кохезират" от преди ние да влезем в ЕС. Гърция е влязла още 1981 г. Не споря, че идва краят на точно този механизъм. НО не може да се говори, че Еврофондовете на практика спират. Под една или друга форма, ЕС винаги ще подкрепя развиващите се икономики вътре в него, защото те иначе няма да имат мотивация да останат (особено Гърция).
До коментар [#7] от "alabalko":
Всичко това го знам, въпроса е за какво спиране говорим, при положение че тези пари по един или друг начин ще се разпределят между държавите-членки.
Не стига че получаваме пари за проекти, ами и проявяваме претенции какви да са. Ако ЕС каже - ЖП, ако каже - градски пътища. Това са програми, чиято основна цел е подпомагането на цялостното развитие в ЕС и едва на второ място на България. Магистралите можем и сами да си ги достроим, щом Европа плаща за всички други големи проекти.
Здравейте,
Аз съм доктор Бен Питърсън, заемодател на частни заеми, който дава времеви възможности за заеми. Имате ли някакви финансови затруднения? Нуждае се от заем за консолидиране на дълга, при 2% строителство, кредит за недвижими имоти, рефинансиране, лични, бизнес цели или спешни пари? Вие сте бизнесмен или жени, които мислят за разширяване на вашия бизнес предлагат кредитиране от всякакъв вид. Ако се интересувате, свържете се с нас днес ([email protected])
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.