🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Ветото и това, което имаме като мнозинство

Позицията на управляващите за оспорените от президента изборни текстове остава неясна до гласуването в сряда

Твърде вероятно е ГЕРБ да подкрепят ПФ срещу президента и после да внесат нови промени.
Твърде вероятно е ГЕРБ да подкрепят ПФ срещу президента и после да внесат нови промени.
Твърде вероятно е ГЕРБ да подкрепят ПФ срещу президента и после да внесат нови промени.    ©  Цветелина Белутова
Твърде вероятно е ГЕРБ да подкрепят ПФ срещу президента и после да внесат нови промени.    ©  Цветелина Белутова
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Ден преди парламентът да гласува ветото на президента Росен Плевнелиев върху текстовете от Изборния кодекс, с които се ограничава откриването на секции в чужбина, в парламентарното мнозинство все още няма яснота дали ще го подкрепят, или отхвърлят. Лек пробив имаше в парламентарната правна комисия във вторник, която подкрепи позицията на президента за ревизиране на спорните текстове, но членовете на комисията от ГЕРБ и РБ побързаха да се застраховат, че гласуването им "въздържал се" е, защото няма позиция на мнозинството.

Очакванията, че управляващите най-после ще я избистрят по време на срещата на председателите на парламентарните групи от ГЕРБ, РБ и ПФ час след като правната комисия се произнесе не се оправдаха. След консултациите от председателят на групата на ГЕРБ Цветан Цветанов се разбра, че в мнозинството са спокойни за мнозинството си и, че имат "единни позиции" по спорните текстове в Изборния кодекс. А също и, че в сряда сутринта, преди гласуването в пленарната зала, ще има още консултации.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Пореден напън да се удържи

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1
    • + 3

    Пореден опит да се удържи властта на всяка цена. КС ще има мтого работа покрай любителското законотворчество.

    Нередност?
  • 3
    ivan_petrov2010 avatar :-|
    Иван-Петров

    До сега в една страна можеше да се гласува в над 100 секции, а в друга - само в посолства и консулства поради местните закони - имаше крещяша неравнопоставеност. Ветото на президента връща това положение и не може да претендира че е в името на равнопоставеността. С новия закон пак има неравнопоставеност в името на компромиса, но е много по-малка. Най-равнопоставени българските избиратели в чужбина щяха да са ако се гласуваше само в българските мисии там.

    Усилията и средствата, които българският избирател в чужбина трябва да вложи, за да отиде до избирателната секция може да са големи. Усилията и средствата, които българският данъкоплатец трябва да вложи, за да открие секция близо до всеки избирател в чужбина са също големи. Къде е балансът и урежда ли се той конституционно?

    Както и да се направи избирателния закон, винаги някои ще трябва да изминат до избирателните секции 50 метра, други 5 километра, а трети - над 500 километра. Колко е разстоянието, над което е нарушено конституционното право на гласуване?

    Ако група българи е решила да посети Мачу Пикчу на изборния ден и поиска там да се открие избирателна секция, трябва ли да го направим? До къде е границата, до където сме задължени от Конституцията и от къде нататък не сме?

    Правото да се гласува е лично право и може да бъде дадено на гражданите от българската Конституция. Възможността обаче да се осигури избирателна секция близо до всеки по света не може да бъде конституционно гарантирана, защото зависи от много фактори - чуждо законодателство, желанието на чуждата държава да гарантира сигурност, възможност на българската държава да осигури законно протичане на процеса на чуждата територия, цената, която трябва да се плати и пр.

    А иначе който и закон да вземете ще откриете такива, които го поддържат и такива, които са против, дори са готови да протестират. Това е една от особеностите на демократичното общество. В Северна Корея всички са доволни от законите и никой не протестира.

    Нередност?
Нов коментар