Голямата българско-гръцка газова сватба
Българският енергиен холдинг може да участва в изграждането на терминал за втечнен газ в Гърция
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Има ли смисъл да смениш доставчик точно в момента, когато той ти предлага исторически най-изгодните цени? Това е въпросът, който стои пред България, която лека-полека започва да намира алтернатива на "Газпром" като единствен снабдител на страната с природен газ. Въпреки че от "Булгаргаз" няма да ви го кажат директно, настоящата цена на природния газ в страната вече е по-ниска от спотовите цени в газовите хъбове VTP Baumgarten в Австрия, NBP във Великобритания и Zeebrugge в Холандия и плътно се приближава до тарифите, на които "Газпром" доставя в Германия - пазара, който родните индустриални потребители жадно сочат за пример.
Феновете на покера и привържениците на "Газпром" веднага ще ви кажат, че когато имате такъв късмет, не само че трябва да продължите партията, но дори да повишите залозите. Търговията обаче не е като играта на карти. Както ще видите на графиката, която сравнява офертите на "Газпром" и на газа в САЩ с доставка до България, от началото на 2010 г. само за две години и половина страната ни е получавала суровината от Русия по-евтино спрямо международните цени. Това е много ясен пример за онова, което се случва, когато няма алтернатива и какъв би бил ефектът, ако котировките на петрола, към който са привързани контрактите на "Газпром", отново тръгнат нагоре. Така че идеите България да влезе в проект за изграждането на терминал за втечнен газ, който да й осигури достъп до глобалния газов пазар, изобщо не са ненавременни.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
29 коментара
По начало при търговия с втечнен газ дългосрочните договори са по-скоро рядкост. Най-често договорите са краткосрочни.
Интересно е каква възвръщаемост би имало евентуално участие в инвестицията за терминала за втечнен газ при различните видове сценарии.
Ще инвестира, но само ако е изгодно.
О да след мариците и един терминал за втечнен газ с гарантирано изкупуване за 20 години, а вие си псувайте путин!
Изключително еднопосочно третирана тема от газовия лабиринт, в който българското правителство се лута от доста време. А и не само то. Каньете и Шевчович сътвориха една енергийна симфония, дето ще се аранжира и репетира до края на петролната ера. Политици! Добре че има вече образумели европейски компании, които гонят собствения си, европейски интерес и не слушат много експертите от Атлантик каунсил....
Не искаме евтина руска газ, искаме евроатлантическа, ценностна, демократична и прогресивна газ! Искаме газ, миришеща на повече Европа и повече НАТО в печките си! Тя ще топли и сърцата ни!
Навсякъде в бившите соц-страни, където построиха терминализа втечнен газ сделката е неизгодна и се налага административно да се принуждават потребителите да плащат разликата, която е знаìтелна. Както е отбелязал колегата - след американските тецове, ще плащаме неизгодно и за втечнен газ. И да, Путин е виновен :)
"По време на посещението на помощник държавния секретар на САЩ Виктория Нюланд през януари тази година, проектът е бил една от основните теми на разговорите, твърдят запознати с тях. Вашингтон е настоявал България дори да се ангажира с дългосрочни ангажименти за доставка на втечнен газ"
Принуждават ни със сила и шантаж да купуваме скъпа газ за да ударят Русия. И после пак кажете че не сме територия под окупация!
Нито газови тръби ще минават през страната ни за да печелим от транзит, нито ще купуваме евтина газ занапред. Това си е живо робство. И по турско не сме били чак толкова зависими!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход