Държавата ще санира 750 блока до края на 2016 г.
Напълно завършените до момента жилищни сгради са 15


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
До края на годината по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в България ще бъдат санирани 750 жилищни блока. Това обяви регионалният министър Лиляна Павлова по време на откриването на санирания блок 205 в кв. "Орлова чука" в Благоевград, цитирана от mediapool.bg.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Айде де, няма ли някой да обясни как всичко е лъжа, ще се откраднат едни пари и ще вземат жилищата на хората???
Погледнете отново климатиците по фасадите и най-вече явлението "тройка маркучи". Колко струваше на фона на цялата инвестиция един по каналообразувател? Материал - 3 лева. Монтаж и боядисване в същия цвят - още 10 го сложи.
Държавата помага с парите на бедните работещи данъкоплатци на богати собственици в големите градове/щото всяко едно санирано жилище струва поне 100 хил. лева.. а на някои место отива към 200 хил./
Това ако не е узаконена кражба.. здраве му кажи. С парите на бедните работещи да се плаща за удобството на богатите, че и да ги правят още по-богати.
До коментар [#3] от "mickmick":
Ходи да го обясниш на всичките бабички в нашия блок. И на половината поне работещи. И дограмата не са си сменили повечето от тези "богати" собственици.Някои нямат пари да си платят тока и зимата ходят с по - дебело облечени в къщи(особено бабите). Не се ремонтират течове. Не се ремонтират покриви. Нищо не се ремонтира. Блокът пада.
Аман от тъпанари. С парите на бедните работещи се ремонтират точно техните сгради.
Само приказки и обещания!
От началото на годината, видно от сайта на МРРБ, не са обявили нито една обществена поръчка за саниране. Нито една.
Дойде юни месец. Краят на строителния сезон е октомври, тъй като ще премахват стари и правят нови покриви.
Т.е. има 5 месеца.
През това време трябва да обявят поръчката - 1 месец.
Да изберат Изпълнител и да сключат договор с него - минимум един месец, ако няма обжалване.
Т.е. ако утре обявят поръчките, при най-благоприятни обстоятелства на строителите им остават 3 месеца за работа.
А предвид естеството на работите трябва всички собственици да осигурят достъп до имотите си - нали и дограма ще сменят. А идват юли и август - отпускарските месеци!
Абе, пълен хаос и безхаберие.
Къде дремахте до сега, бре?
До коментар [#4] от "t_":
"И дограмата не са си сменили повечето от тези "богати" собственици"
Защо богати е в кавички? Ако имаш замък с 20 стаи и не може да го поддържаш - беден ли си? Ако имаш имущество, движимо и недвижимо за 100-200-500 хил. лева беден ли си? при положение, че средната месечна заплата е 800 лева?
Защо данъците на работещите отиват за подпомагане на по-богати от тях?
До коментар [#5] от "fras":
Хем си прав, хем този въпрос хич не зависи от политиците в случая.
Ние хората не си гоним интереса и сроковете. Не е виновен министъра, че 95% от хората по нашите земи са неграмотни и не могат да си попълнят исканите документи и да отделят малко от времето си.
До коментар [#6] от "mickmick":
Човек - става дума за фамилни панелни жилища строени от строителни войски по време, когато държавата местеше хората като добитък напред назад. Какви богати хора те патят.
До коментар [#2] от "cinik":
До нас има един готов вече блок. За климатиците даже специални кутии са направили и нищо не се вижда. Явно си е до изпълнителя, а и собствениците не е трябвало да подписват на края протокола, докато не им го направят.
"Предвидената сума от 1 млрд. лева (осигурена чрез заем на държавната ББР, която после ще се връща от бюджета) трябваше да бъде договорена за две години."
Впрочем финансирането на бюджетни разходи от държавна банка е доста плашеща тенденция, несъвместима със системата на валутен борд. Като цяло подобна операция се явява печатане на пари и има инфлационен ефект. Именно затова БНБ не го прилага като част от системата за поддържане на фиксиран валутен курс. Това засега не е проблем, но ако правителството посегне и към тази касичка може да си създадем беля при един икономически бум.
Иначе са прави - доста подходяща стратегия за развитие на малките компании и производителите на материали. Единствено трябва да се избегне потенциалното нарояване на малки дъщерни фирми на големите изпълнителни преди следващия проект.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.