БЕХ и гръцката Gastrade започват работа по проекта за газов терминал

Българското участие вероятно ще струва около 40 млн. евро

Общата стойност на проекта край Александруполис се оценява на 400 млн. евро.
Общата стойност на проекта край Александруполис се оценява на 400 млн. евро.
Общата стойност на проекта край Александруполис се оценява на 400 млн. евро.    ©  STRINGER/POLAND
Общата стойност на проекта край Александруполис се оценява на 400 млн. евро.    ©  STRINGER/POLAND
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Българският енергиен холдинг (БЕХ) и гръцката Gastrade (част от групата Copelouzos) са сформирали работна група, която да изработи проект за строежа на терминала за втечнен газ край Александруполис, съобщи Reuters. Идеята за включването на България в проекта беше обявена през април, но според запознати източници съществува от началото на тази година. Така или иначе плановете предвиждаха работният проект за терминала да бъде финализиран до края на годината.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    afanko avatar :-?
    afanko
    • - 2
    • + 2

    Няма ли начини за набиране на капитал, различен от бюджетните парички?

    Нередност?
  • 2
    gosho3 avatar :-|
    gosho3
    • - 5
    • + 3

    Това - ако нашите влязат в тази схема ще бъде абсолютен майтап! Да инвестираме държавни пари на българските данъкоплатци в поредната безумна идея на нашата родна енергийна мафия ? Да гепи още бюджетни пари.
    Консумацията на газ в България е само около 2,8 млрд. куб. м. годишно. Транзитираме руски газ за Турция около 16-18 млрд.
    Сега "Тотал" като издупчат "хан Аспарух" (те румънците вече черпят) и ще има достатъчно газ и "Гъзпром" може да издуха супата от българския пазар. Кво си мислите ? Там находището е проучено и чрез сателити и сонари и се знае какво има.
    Че световна фирма ще прати най-голямата европейска платформа към "хан Аспарух" ей така ли? Че да не са луди. Става въпрос за кинти - това е положението. И ни пишете тук, че промишлен добив щял да почне след 7 години. Пълни глупости. Ще почне след 2. А може и по скоро. И "матрьошките" в един момент могат да почнат да се оглеждат тъпо и да си говорят "ама Иванушка мы теряем Балгарию". Ми като нямаш акъл в главата и като не помниш кой те е научил да пишеш на пергамент , а не на брезова кора ще "теряеш"

    Нередност?
  • 4
    veseln avatar :-|
    veseln
    • - 1

    До gosho3
    И като е толкова малко потреблението, за какъв ...дявол трошим пари за газов терминал и то в земите на маляките? Още повече ако годините до собствения добив са само 2! А транзита за Турция я го има я не след някоя година. Какво като руснаците загубят от това-ние ще спечелим ли? Или важното е на Вуте (разбирай "рашките") да му е зле... По-евтин ли е втечненият газ от руския? Или пак подгъзуваме на Големия задокеански брат? И колко ще ни е далаверата от газа в нашия шелф? Колкото от медта и златото в Челопеч. Тая газова диверсификация е просто душене на Русия, както съюза преди 30-35 години. Само че разходите тоя път са за наша сметка, а печлбите за друг. Както вече стана с великите ни напъни в Ирак и Афганистан.

    Нередност?
  • 5
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • + 2

    До коментар [#4] от "veseln":

    В Хан Аспарух може да се окаже ситуацията на Левиатан - газ и нефт има, ама е дълбоко. Тогава вложенията са по-големи и концесионерите започват да търсят държавни гаранции или удължаване срока на концесията до края на света.
    В интерес на истината добитото е притежание на разработващия находището консорциум и БГ освен договорените такси няма отношение към добива.
    Таксата на плаващата платформа някъде четох, че я плаща българското правителство - около 900 млн. до края на проучването през есента.

    Нередност?
Нов коментар