Новата икономическа политика на БСП
Има ли логика в мерките, подготвяни от БСП за връщането на държавата в икономиката


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Ако тази седмица новото Изпълнително бюро на БСП и лидерът на партията Корнелия Нинова бяха минали само с полагането на венци на паметника на Тодор Живков в Правец и с поисканото в парламента решение за сваляне на санкциите към Русия, това може да мине за естествено съобразяване с лявото крило в партията и малко лош вкус. Извън света на символите обаче това, което убягна на публиката, бяха детайлите относно предложените от Нинова и социалистите икономически законопроекти, които целят "да [се] защити малкия и семеен бизнес, дребния земеделски производител и да гарантира запазване и развитие на държавните предприятия". Именно те са тестът за това накъде поема БСП. От думите на избрания преди по-малко от месец лидер на партията в Правец стана ясно, че обявените четири законопроекта ще са върхът на социалистическото копие срещу политиката на ГЕРБ. "Тръгваме ударно, никакви компромиси - хората чакат", каза Нинова.
Дали подготвяните закони могат да активират и обединят около себе си опозицията срещу управлението е спорно. Също толкова под въпрос обаче е и здравата им икономическа и пазарна обосновка. "Капитал" получи чернови на първите два законопроекта, които ще бъдат внесени още преди края на настоящата сесия на парламента. Единият закон предлага промяна в правилата на управлението на публичните предприятия. Вторият е много ранна версия на предложение за създаване на държавно предприятие за обработка и производство на селскостопанска продукция. Допитахме се до икономисти с опит в съответните сфери, които да споделят впечатленията си от основните предложения в тях. Ето какво казаха те.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Недай си боже тия да дойдат пак на власт!
Пфу-пфу!
Даа, за бйесипйету повече държава, ама само там, дето подобни на Гущеров може да окрадат наново..
И матушката россия да има далавера.. на българите, турците - на тях не требе да се дава да дишат спокойно!
Проект за управление на държавни фирми с химерични критерии за ефективност. Това вече сме го виждали. Преди време нали имаше нов, млад директор на БДЖ с реформаторски хъс. В момента, в който попна да задава въпроси кой колко работа върши, има ли нужда от определени работници и се опита да намали кражбкте го махнаха бързо. Зарзавата няма как да е евтин ако плащаме прилична цена на земеделците, грижим се за земята, покриваме транспорта, даваме наем за сергия на пазара, плащаме заплата на продавача и за складиране. Проблемът е в евтиния субсидиран внос и по-ефективното производство в чужбина.
Долавям заигравка с НЕП-а :Д
Добри идеи, ама как ще се реализират?!
Най-големият проблем, е че законите не се спазват, а и не важат за всички!
Капиталци, интересни са икономистите, които сте избрали да коментират "черновите". Съвсем естествен е техният отговор "Няма да стане". Друг отговор да дадат хора от ИПИ или от Центъра за либерални стратегии би бил изненадващ :) Опитахте ли се да потърсите мнение от Р.Овч., например? Или поне от Румен Гечев? Но да не ви критикувам само. Поздравявам ви за инициативността и оригиналността за материала. Даже ми идва още една идея за следващ материал. Какво ще кажете за темата "Приватизацията на Българският енергиен холдинг - етап от развитието на пазарната икономика", а за събеседници да поканите представители от Движение "Че Гевара", Политическа партия "Нова Зора" и Българският антифашистки съюз. Сигурен съм, че един такъв материал би ви донесъл добър трафик :)
Срещу вашата нова икономическа политика прилагат "стъкмистика".Как ще се преборите :-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход