Как беше счупена Комисията за защита на конкуренцията

Засега няма основание да очакваме бухалките в КЗК да станат лостове за ефективна антимонополна защита

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Регулаторите са важни за една икономика. Те управляват и разрешават конфликтите, които възникват в нея - например между естествения стремеж на един бизнес да погълне конкуренцията и правото на потребителя да получи нормални цени за дадена стока или услуга. Комисията за защита на конкуренцията е особено важен регулатор не само защото гарантира свободния пазар и честната конкуренция, но и защото гарантира, че обществените поръчки се раздават прозрачно и некорумпирано.

Прозвуча ви смешно, нали? Това е така, защото през последните години КЗК все по-малко изпълняваше горните си задачи и все повече се превръщаше в удобна бухалка за разчистване на сектори и прокарване на интереси.

А тя е мощен инструмент в погрешните ръце: може да налага огромни глоби, дe факто да забранява или изнудва бизнеси (помните ли UBER) и, разбира се, да решава дали милиарди държавни пари се харчат правилно. Накратко, КЗК е добър пример какво се случва, когато един регулатор мине на тъмната страна. Вижте как от комисията пострадаха едни от големите чужди инвеститори в България.

Каквото и да е законодателството, от това как ще изглежда комисията има значение едно - как ще се избере новият състав на комисията и кой ще влезе в него. Досега обаче нито един знак не навява оптимизъм, че ще има промяна в логиката зад тази структура: удобно преплетени политически интереси и взаимно пазене на гърбове. (Подробности за кандидата, който ще издигне ГЕРБ вижте в текста: Кой ще е новият председател на КЗК)

Поквареният начин на конституиране на комисията - със задкулисни договорки, в които важни са не толкова качествата на кандидатите, а тяхната лоялност, води само до едно - клиентелистки настроен регулатор, който се адаптира към силните на деня и им служи раболепно, а в замяна силните на деня не го закачат. И така вече 13 години.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    xymax avatar :-|
    xymax
    • - 1
    • + 6

    Good job, Капитал!

    Нередност?
  • 3
    djb95 avatar :-|
    djb95
    • - 1
    • + 1

    До коментар [#2] от "georgi.ch1nk0v.":

    Човече , ти си за освидетелстване от психиатър !!!

    Нередност?
  • 4
    bugmenot avatar :-|
    bugmenot
    • - 1
    • + 1

    Интересна статия, но само на пръв прочит открих две неверни твърдения. А колко ли още има за които ми липсва информация/знания?

    "Всъщност значителна част от дейността на регулатора по Закона за защита на конкуренцията са т.нар. нелоялки - дела за нелоялна конкуренция, които в повечето западни държави се развиват пред граждански съд в исково производство и с тях не се занимава антимонополният орган, но в България са удобно средство за натиск над бизнеса." - Всъщност в някой европейски страни това е основната ако не и единствената дейност на анти-монополните ведомства.

    "Още повече когато 10% от наложените глоби отиват за бонуси, посочва адвокат, който от години практикува в областта на конкурентното право." - Интересно твърдение със анонимен източник и без капка истина (нещо което листно и бързо може да се провери на сайта на министерство на финансите от всеки гражданин - за журналист/икономист да не говорим)

    П.П. Моля за в бъдеще да проверявате истинността на твърденията си преди да ги публикувате...

    Нередност?
Нов коментар