(Черно)морският шах на България
Макар и нескопосано казана, обтекаемата българска позиция по т.нар. натовска флотилия край бреговете ни има и някакъв стратегически смисъл


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Малка геополитическа буря внезапно се разрази и почти затихна в рамките само на две денонощия по оста София – Букурещ – Анкара – Брюксел. Словесно торнадо на тема "Ще участва ли България в черноморска военна флотилия, насочена срещу Русия" се завихри в рамките на броени часове в четвъртък сутрин, след като ден по-рано на посещение у нас беше румънският президент Клаус Йоханис. Всичко изглеждаше така, сякаш страната ни за пореден път е слабото звено при взимането на решенията в Северноатлантическия алианс. Изглеждаше, че между българските институции цари пълен комуникационен хаос и никой не знае какво точно се прави. И за да бъде какофонията пълна, в интригата бе намесена и Турция, която в отговор на българския отказ да се включи в армадата уж прекратила изпълнението на споразумението за връщане на заловените бежанци. На финала, разбира се, всичко се оказа не такова, каквото изглежда на пръв поглед. България няма да се включва в руско-турска студена война в Черно море, Анкара (засега) няма да отвори границите си за бежанци, а Бойко Борисов не капитулира пред интересите на Москва, а по-скоро прави наивни опити да поддържа нещо като неутралитет.
Интригата започна да се заплита във вторник и сряда, когато в Брюксел беше българският военен министър Николай Ненчев, за да вземе участие в последното съвещание със своите колеги от държавите, членки на НАТО преди стратегически важната съюзническа среща на върха във Варшава. По време на форума в белгийската столица стана ясно, че НАТО планира да разположи нови сили в размер на 4-5 хил. военнослужещи край черноморското крайбрежие именно на Румъния, която, както впоследствие се оказа, е главният инициатор на идеята и за по-активно военноморско присъствие. Така върху Ненчев падна подозрението, че е одобрил някакво стратегически важно решение, без да разбере за какво става дума.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
34 коментара
Приказките на Плевнелиев и Йоханис могат да дадат ПОВОД на руснаците да засилят агресивността си в Черно море, с което ще се удари не Турция, а най-вече Румъния и България. Румънците им пречат заради Молдова, а ние - за всичко. Идиотщината на някои самозабравили се управници е наистина нечувана и невиждана. В същото време Кънев продължава да повтаря като развален грамофон "Румъния, Румъния, Румъния". Всичко това вече взе да писва и да показва един общ план за дискредитация на Борисов и антинатовска игра, която веднага бе подхваната от всички БСП-та и АБВ-та по всичките земни кълбета, начело с другарите Каракачанов и Симеонов, разбира се. Путин нанесе удар на Турция, ползвайки, вторачените в собствената си кариера, наши полиПтичета.
Поздравления за авторите! Според скромното ми мнение са се постарали максимално обективно да анализират ситуацията.
Плевенелиев се държи предвидимо и първосигнално при споменаването на Русия, както кучето на Павлов започва да слюноотделя пре светването на лампата.
За пръв път одобрих реакция на Борисов, който развъртя шамарите и накара този "държавник" да влезе в обяснения.
Позицията на президентът е срамна. Ощо по-срамна става, защото с агресивното си приказване ной - явно - опитва да заслужи висок НАТО-вски пост след президентския си крах.
Няма лошо - когато човек не може, не може и в НАТО...
Румънците се оглеждат някой да се присламчи към тях след като Путин им наби канчето заради ракетите. Че НАТО-то докато дойде, румънците ще са дали фира. Турция е ясна. Ние къде се бутаме между шамарите не знам. Жалко е това словосъчетание "наивен неутралитет". Наивния неутралитет например е най-голямото ни постижение през Втората световна война и е много по-достойно решение, отколкото да ходим да се трепем заради неясно чии интереси.
До коментар [#5] от "sparti":
В последната война румънците играха на грешната страна и оставиха десетки хиляди трупове край Сталинград.
Националните исторически комплекси явно не са ги пуснали.
А измъкването на президента им със "загубването в превода" е елементарен начин да се неглижира една провалена задача.
На кой що-годе запознат с народопсихологията на българина ще му хрумне да го съюзява с Турция против Русия???
Вашингтонските стратези не се задълбочават в народопсихологията. Ние сме нужното им пушечно месо и по щракване с пръсте трябва да скачаме в окопа.
Реакцията на Борисов не е гениална, тя е инстинктивна.
Не е лоша статията, ако не беше прикритата русофобия в нея. Това не е добре. Психиатрите имат твърдо мнение, че фобиите са болестно състояние, което подлежи на лекуване. Но лошото е микро и макро икономическото положение в страната. Дали поради недостиг на паручни средства или на инат, голямо мнозинство от потребителите на Икономедия спестяват за сметка на употребата на медикаменти, а това не е добре за гражданското общество :)
Ако авторите знаеха какво пишат, то вероятно щяха да ни обяснят как Румъния се намира в "непосредственна близост" до Крим, "окупиран" от Русия, а България не е в непосредственна близост до Северен Кипър, окупиран от Турция. Също така щяха да ни подскажат кое точно мистериозно оръжие се нарича "противоракетен разрушител".
Плевнелиев вече си е осигурил топло местенце някъде в щаба на НАТО, никакво съмнение. То комсомолците винаги са били в първите редици.
Предишните анализи на младия автор бяха просто нелепости. Този минава на по-високо ниво - не казва нищо. Но и това е изкуство. Нещо като картина на Кандински - бял квадрат на бял фон.
Автора се опитва да замаже самоубийствената военна авантюра в която искаха да ни вкарат президента и военният му министър. Румъния не граничи с Турция и може да си въобразява че може да извлече някакви изгоди от подобно военно сътрудничество но не и ние които ще попаднем веднага в ситуация подобна на навлизането на немските войски в България след присъединяването ни към Остта.
До коментар [#4] от "D-r D":
Хммм
Колега, за разлика от ветропоказателят Борисов, Плевнелиев е последователен, предвидим и в тази връзка предсказуем, и всичко това е вследствие на разбирането му (правилното такова), че щом са ни приели в даден съюз и то по наше желание, то трябва и да сме последователни, предсказуеми и ЛОЯЛНИ партньори, от който, между впрочем , търсим и ще търсим закрила, не дай си боже , ако "се зачаткат", да речем, бившите империи, която е и би била и нашата най-голяма геополитическа заплаха , предвид стратегически географското ни местоположението.
Та, преценяйте и оценяте поведението на Плевнелиев през тази призма , а не през измислените, пропагандно-популистични тези и тезиси, за воденето на независима външна политика. Вярвам , ясно ви е, че това гали ухото на пишман и кръчмар патриотите, но малка и слаба България няма като как да си играе собствена игра на международната сцена, заобиколена от бивши империи и мощни икономически и военни съюзи. И в тази връзка , заемането на ясна външно политическа позиция само би ни била от полза, а така и сигналите които ще дадем и на Турция и на Русия , а и към останалите ни партньори ще са недвусмислени и достойни за уважение. Никой не харесва предатели , малодушници и двуличници , нали ?!?!?
С уважение
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.