Пловдив със собствена програма за обучение на IT специалисти от Украйна
Общината и фирми от сектора ще поемат разходите по обучението на чуждите студенти в новата специалност "Софтуерно инженерство" в Пловдивския университет


Михаил Ванчев

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Община Пловдив и Пловдивският университет "Паисий Хилендарски" обявиха съвместна международна програма за обучение на студенти по новата специалност "Софтуерно инженерство", по която ежегодно ще се обучават 50 студенти, 30 от които ще са бесарабски българи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
"Екип от университета ще посети Украйна през юли и в българското посолство ще проведе изпитите по български език, история на България и математика"
Посоката е вярна, ама пак ще има греда. На един софтуерен инженер история не му трябва. Дори и българският да му куца не е проблем - ако живее в БГ ще го научи. После чистите българи в Украина са около 30-тина хиляди и живеят основно по селата. Останалите са се омешали с украинци, руснаци и други. Та, ако разчитаме тези 30 хиляди да осигурят ръста на нашата ИТ индустрия то можем да го пишем бегал този ръст. Трябва да отворим вратите за украинци от всякакъв произход. Дори и тези, които не са българи са с близки нам култура, език и религия. Те ще се интегрират по-добре в БГ отколкото нашите собствени роми. Та въобще на украинците да не има гледат нито езика, нито произхода - да вземат всеки, който е добър по математика. Те в Украина държат матури по математика - просто трябва да ги приемат по бала от матурата.
"Всяка година ще инвестираме по тази нова програма за развитие на IT индустрията в Пловдив по около 200 000 лева общински средства, с които поемаме таксата за обучение на студентите - 2400 лева на човек, разходите за общежитие, стипендия за успех" - само пътьом да питам - защо не инвестирате в българскиа деца?!
Браво, това е изключително добра политика и освен от Украйна си мисля че и от други държави ще почнем да взимаме. Но пак евала това е няква малка крачка за демогравската криза и за вкарването на висококвалифицирани хора с добри заплати. Не знам какво се случи с сините карти но ако и там срока е 2 месеца вече ще е чудестно, гледах интервюта на двама българи с ИТ фирми които казаха че в момента на бизнеса му трябват най-малко 10 хиляди човека и така ще има и голяма миграция към България от съседни страни.
До коментар [#3] от "eLady":
явно няма достатъчно в тази сфера.
Аз съм бесарабски българин. Искам да успокоя всички - данъците които плащам всеки месец отдавна са покрили инвестицията направена в мен - това относно финансовия аспект. Сега за безценното - баща съм на едно истинско българче, обещавам да има още. Относно децата от "селски региони" - не забелязах колегите в университета да са били по-добре подготвени от мен по математика. Децата от тези региони не са изложени на пороци като наркомания и други такива. Основно са трудолюбиви и упорити. Това е задължително условие, ако искаш да оцелееш в друга държава на самоиздръжка. До сега специалностите, които им бяха предлагани са: филология, история и тн. Това разбира се много хубаво, но не обещаваше професионална реализация. Добра инвестиция в бъдещето на България!!!
[quote#6:"bulgarian34"]Относно децата от "селски региони" - не забелязах колегите в университета да са били по-добре подготвени от мен по математика.[/quote]Поздравления, разбира се. Всеки бесарабски българин следва да е добре дошъл. Мисълта ми е, че не можем да разчитаме само на бесарабските българи да осигуряват ръста на ИТ индустрията ни. Прекалено са малко. Просто трябва да отворим вратите за украинци от всякакъв произход.
До коментар [#1] от "Николай Николов":
Много по-добре от 4 висши математики. Ако можеш да си общуваш ефективно с колегите ще ти е много по-лесно да се справиш, от колкото ако знаеш всички интегрални схеми на изуст.
Колкото до проекта - страхотно! Първо приобщаваме историческата диаспора в труден за тях момент, второ стимулира се местната икономика, трето - градът проявява проактивна политика към стимулиране на бизнеса си. Много добър пример за публично-частно партньорство. С подобни инициативи Пловдив настига София с бързи темпове.
До коментар [#3] от "eLady":
Българските деца си имат държавна поръчка. Казаното от Вас е демагогия. Това, което се прави, е нещо допълнително. В университета има достатъчно място за "Българските деца". Стига да знаят какво искат, естествено.
До коментар [#7] от "Николай Николов":
Аз съм само за. За съжаление това няма да стане лесно. Има фирми в България, които предлагат щедър "relocation package" на утвърдени специалисти в ИТ сектора от Украйна (и Русия също, там нещата отдавна не вървят на добре). За съжаление, след като мине една година от договора повечето се връщат или предпочитат Полша пред България. Аз лично познавам само едно момче, което реши да остане, не на последно място защото и той е българин. Трябва да сме реалисти - трудно ще е да привлечеш дори украинци.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход