Политическите реакции в България след Brexit: Нужна е реформа на ЕС
В парламента преобладава мнението, че общността трябва да се сплоти, но и да си научи урока
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Резултатите от референдума във Великобритания за излизане от ЕС показват, че съюзът има нужда от промяна и реформа особено по въпроса с тежката европейска бюрокрация. Това бе преобладаващото и свързващо мнение на политици от различни парламентарни групи след резултатите от допитването на Острова. Оттам нататък обаче всяка група вижда въпросната промяна по-различен начин и мненията варират от "повече интеграция" до "премахване на всички интеграционни процеси в ЕС освен принципите на общия пазар".
От поредицата изказвания от трибуната и в кулоарите на Народното събрание в петък стана ясно, че българските политици не споделят крайните евроскептични настроения за излизане от съюза, а призовават за сплотеност, но с "научен урок". Дори иначе вдъхновеният от събитията лидер на "Атака" Волен Сидеров не призова директно за референдум в България, а заяви, че "трябва да подложим това членство на критичен анализ" и "не трябват някакви радикални стъпки, но трябва да се помисли дали то ни носи ползи или пък извън ЕС може да сме по-свободни икономически". Много от депутатите призоваха и правителството, а и парламентът да започне да мисли по въпроса за българите, които учат, работят и живеят във Великобритания.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Щом даже нашите селски пръчки намирисват проблема, тежко му на ЕС ако не си реши казуса. Ако включат към пречките и либералната бежанска политика ще ударят в 10-ката всички екзистенциални проблеми тук.
Изумен съм, че Карадайъ е успял да върже (прочете) изречение и половина смислен текст. Да не е превод от турски речта му?
" ...а не да се превръщат в поле за битка на популисти, националисти и ксенофоби"
Не е расизъм и ксенофобия, когато в държавата ти идват хора, които си позволяват да са расисти спрямо теб. Питайте мюсюлманин за смесени бракове и тогава говорете!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.