(Д)ефектът Brexit за България
Рисковете за българската икономика не са преки, но са твърде сериозни, за да бъдат подценени
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато петата по големина икономика в света напуска Европейския съюз, няма начин това да не се отрази на всички останали. Първоначалният шок на пазарите след референдума във Великобритания е само началото. Негативи за европейската икономика ще се проявяват тепърва, в зависимост от това в каква посока ще тръгнат преговорите по развода между Брюксел и Лондон.
Потапянето от другата страна на континента няма да залее веднага България: износът ни към Великобритания не е с определящ дял, София няма банка с английски акционер, преките чужди инвестиции от Острова през последните години не са съществени. Но рано или късно вълната ще стигне дотук - когато ядрото на Европа потъва в несигурност, няма как това да не се отрази и на периферията. И това е само малка част от проблема.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
22 коментара
Защо търсите само финансовите ефекти?! "Велико"британия беше петото колело на ЕС. Каква файда има да ти е перфектна ръчната спирачка, ако непрекъснато се включва сама?!
До коментар [#1] от "emilm13":
А не може ли да се каже, че ВБ е била разумният коректор? И сега без ВБ.. бюрократите съвсем ще се развихрят?
До коментар [#2] от "mickmick":
Цялата идея за бюрократичен ЕС е малко пресилена (според мен). Не харесвам политиката на ОК в ЕС, защото смятам, че трябва задълбочаване на интеграцията. ОК все още си мислят, че старите им колонии са по-важни от малките държави в ЕС.
Излизането на Великобритания е шанс за България. Над 50% от износа на Великобритания отива в ЕС. Много от инвестициите във Великобритания са се случили именно защото тя е част от обединена Европа. Ако Великобритания ограничи движението на хора и получи ограничен достъп до пазара на ЕС, то много от инвеститорите ще потърсят друга държава от ЕС където да преместят производството или услугите си. Ние сме много добра алтернатива и ако си изиграем добре картите може да много да спечелим.
Интересно ми финансовя гуро Б.Б. като изтегли толкова голям заем и каза, че ще вложи голяма част в HSBC. Какво загуба търпи България при срива на паунда?
"Единствената новина е падането на британската валута, което прави аутсорсинга към Великобритания по-скъп и неконкурентен спрямо местните ресурси", твърди Филип Мутафис.....
Това твърдение е нещо нелогично. Ако британската валута падне, тоест поевтинее аутсорсинга КЪМ великобритания е по евтин а не по скъп. тоест аутсорсинга на услуги от великобритания към други държави ще се оскъпи заради поскъпването на валутата на другите държави в случая спрямо британската лира........
С падането на британската лира търговският дефицит на великобритания че намалее......
Стъпката с великобритания е важна за велилобритания и за еу. еу трябва или да се реформира, тоест по малко централизация и американска политика, или ще се разпадне пак възможен сценарии преди години на американски геостратези и финансисти от голям калибър. В момента политиката от америка е ясна, в еу трябва да има "контролиран раздор и объркване" и на всяка цена съботаж на ик. взаимоотношения с русия. Това явление е налице откакто меркел, шойбле, лагард, шулц, юнкер, туск и тнт. се фаворизират за управители на ЕУ от американските медии в европа и всички други несъгласни с тази политика на централизация са врагове. основният враг на нато и европа беше намерен в лицето на русия и меркел и фан дер лейен повтарят една и съща мантра.
После елате емигранти, пак меркел, после удължаване на ик. санкции срещу русия, пак меркел и нейната банда автократи. външната политика на ЕУ се води от вашингтон а не от ЕУ. Не се зачитат икономическите интереси на еу държавите. Нато иска да въоражава источният блок. блокират се проекти......
новите васали са поляците намиращи се между германия и русия.....
британците изпаднаха през последните седем осем години в безтегловност в ЕУ. те не въздействаха на политиката, тъй като решенията се взимаха от ам. марионетки в ЕУ, вашингтон и нато централата............. резултатът е налице. В еу цари хаус объркване и фрустрация.......
? Че защо пък да не се приеме като освобождаване на един товар от кораба ЕС и сега да ни стане по-лесно да се придвижваме ?
До коментар [#6] от "ruark":
Зависи от коя страна на тезгяха си :) За тях става по-скъп. ако преди са си купували нещо за 100 лири/270 лева,то сега ще го купуват за 111 лири. Ферщейн? И от значение е, в каква валута е бил пописан договора?
това
До коментар [#8] от "bzm":
това ми е пределно ясно. от гледна точа на британският бизнес евтина валута и силен износ стимулира икономиката и намалява хроничният дефицит на великобритания. с по евтина валута производството става по евтино. вноса се оскъпява и това води до намаляването му, което е и целта на държава с двоен дефицит......
С обем от 1.15 млрд. лв. през 2015 г. Обединеното кралство е осмият най-голям пазар за български стоки.
България: износът ни към Великобритания не е с определящ дял,
Кое е верното в статията се пита?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.