България е предложила на ЕК различни варианти за "Булгартрансгаз"
Единият предвижда разделяне на оператора от собствеността върху газопреносната мрежа
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
България е предложила на Европейската комисия различни решения в отговор на искането страната да осигури достъп до газопреносната си мрежа на други доставчици освен "Газпром". Това съобщи в Народното събрание в петък премиерът Бойко Борисов. "Предложили сме няколко алтернативни решения за България, като това да разделим самия оператор от собствеността, и очаквам идеите ни да бъдат приети, с което да ограничим максимално възможностите страната ни да бъде поставена в рискови ситуации или ощетена", каза той, без да даде повече информация за другите варианти.
По рано през седмицата след срещи с комисаря по конкуренцията Маргрете Вестагер премиерът обяви, че "искат да ни наложат процедура за собствеността на тръбите и компресорните станции". Той вероятно е имал предвид газопроводната мрежа на "Булгартрансгаз" и разследване на ЕК, възбудено от "Овергаз", по случая "БЕХ газ" за отказа на държавната компания да допуска други доставчици. През март м.г. ЕК изпрати писмо до енергийния холдинг, за да го информира, че може да е нарушил антитръстовите правила, ограничавайки достъпа до газова инфраструктура. ЕК предложи българската газопреносна мрежа да се поеме за управление от независим трети оператор. Вариантът с разделянето на оператора от собствеността е в тази посока.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Вопиюща загуба на суверинитет. Други страни биха реагирали много по-остро и разумно.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.