България четвърта по смъртност заради замърсяването на въздуха
Китай и Индия са най-големите глобални замърсители


Йоан Запрянов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Над 6.5 млн. души умират всяка година заради замърсен въздух. По този показател България е с четвъртата най-висока смъртност на всеки 100 хил. души – класация, която се води от Грузия. Това сочи годишното изследване на Международната енергийна агенция за енергийното и въздушно замърсяване. Според последните данни, замърсяването на въздуха е четвъртият най-голям риск за човешкото здраве в глобален аспект след високото кръвно налягане, лошите режими на хранене и пушенето.
Като основен източник на замърсяване от агенцията смятат, че енергийният сектор трябва да бъде на предна позиция, когато става дума за решаване на проблеми. Регулации в САЩ, Европейския съюз и Япония са спомогнали за драстично намаляване на вредните емисии в някои сектори. Обратното обаче се случва в развиващите се страни в Азия, където заради липса на регулации върху горива и енергийна ефективност вредните емисии търпят постоянно увеличение.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Ужас, ужас!
В българската наука имат един хубав елемент - казва се въглерод. Предполагам, че автора не е чувал за него. Но пък добре звучи - решихме проблема с въглеродния диоксид, вече си имаме провлем с нитрогенния диоксид. Ефективност - 50%!
Това го усещам всеки път като се върна в БГ. В много по-големи градове на запад въздухът е много по-чист, а в БГ се давя и не мога да дишам.
Прахът от паркираните в калта коли и дизелови автомобили са основнитепричинители.
В Копривщица през зимата абсолютно не може да се диша заради отоплението с влажни дърва.
Ситуацията е наистина много сериозна, но хора, които не пътуват, не го усещат заради липсата на база за сравнение. Мерки не се вземат.
В други Източно Европейски държави, бивши съветски републики, отдавна няма неправилно паркиране в калта.
Юрданка мие улиците, колкото за бог да прости, 20годишните дизелови кочини няма кой да ги бутне от калта в "зелените площи", и за капак и всенародно движение срещу възобновяемите източници. "Народното" отопление и "народния" ток от въглища ни излиза през носа. Преди 15 години бяхме лидери по замърсяване със серен диоксид от Мариците, бяхме счупили всички класации. ... и пак тоз. Тука има едно единствено правило - трябва да е ЕВТИНО - всичко друго няма никакво значение.
Въздухът ни е много мръсен, и затова можем да си позволим да унищожаваме паркове и зелени зони - парк Бедечка в Стара Загора - над 300 дка гора и зелени площи започнаха да се превръщат в "луксозен жилищен комплекс". http://www.mediapool.bg/beda-za-bedechka-spasenie- nyama-ot-nikade-news246489.html.
Повече от 10 години в града дишаме всякакви екзотики от ФПЧ до фосген заради утилизиране на боеприпаси, МОСВ изговори куп глупости (от печките "чудо", през ТЕЦ-овете, до изгорелите газове на автомобилите) и в крайна сметка ни сервира това за подарък. Това не е обикновена корупция, това е престъпление срещу обществото, и докато има хора да казват "абе какво ме занимавате цял ден с есемеса на Бойко, мене ми е 200 лв. пенсията" ще сме така.
За училите химия в училище: "нитроген" е елементът азот, а "нитрогенен" оксид и диоксид са съответно веществата азотен оксид и диоксид.
До коментар [#2] от "Георги Георгиев":
До коментар [#6] от "Alexandria Gendjova":
Поправено е. Благодарим за сигналите. :)
Отоплението на твърди горива и старите дизелови таратайки са основните виновници за мръсния въздух. В тези посоки трябва да се работи, а именно постепенно да се ограничи (ако трябва и принудително) употребата им.
Колкото до класацията, малко ми се струва съмнително да сме четвъртата по замърсяване страна в света. В случая вероятно нашите "еколози" малко са попресилили нещата, което разбира се, не прави проблема по-малко остър.
Първо в статията е посочено, че САЩ, Норвегия и Франция имат ниска смъртност от мръсен въздух, а после се посочва, че САЩ и пак други две страни са с най-замърсен въздух. Т.е. излиза, че американците са "имунизирани" срещу мръсния въздух?
На кое да вярваме, или просто имаме лош и некадърен превод???
Всъщност на български "оксид" е окис а "диоксид" е двуокис. Ама то вече в съвременната журналистика няма правила, пише се както му дойде. Освен това моля за линк към източника на това изследване. Не че не вярвам, че България е на 4-то място по смъртност от замърсяване, но как стана така,че най-замърсен е въздуха в Китай и Индия (в Китай хората не излизат навън без маска), а пък България ги изпреварва по смъртност от замърсен въздух.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.