На 31 юли изтича срокът, в който собствениците на земеделски земи трябва да декларират как ще ги стопанисват – дали ще ги обработват лично, или планират отдаването им под аренда. Ако не направят това, държавата ще разпредели служебно земята за ползване. Тази разпоредба на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи напомни в интервю за БНР експертът в Министерството на земеделието Лилия Стоянова.
Т.нар. бели петна при земеделските земи – площите, чийто собственик не се знае или не се е заявил през последните една две-години, възлизат на около 1 милион декара, сочат данните на ведомството.
"Всяка година със землищата се сключват доброволни споразумения за ползване на земите и някъде в тези територии влизат имотите, чийто собственик не е указал какъв е статутът на неговата земя. Ако собственикът на земя не е подал декларация, че лично ще я обработва, правното основание на ползване за следващата стопанска година е на ползвателя, в чийто масив попада имотът. Това ползване е възмездно и ползвателят, в чиито масиви попадат "белите петна", дължи заплащане", обясни Стоянова.
Собственикът получава парите си от областната дирекция по земеделие по местонахождение на имота, след като те постъпят в специална сметка, а давностният срок за получаване на сумите е десет години. Това разкрива и един друг феномен - т.нар. липсващи собственици, които не се интересуват от земите си и не търсят парите си за тях, разказа още експертът и предупреди и за риска от сключване на договора за ползване на земята от друго лице след 31 юли.
"Тогава имотът отново влиза в информационния масив като "бяло петно" – т.е. човекът с договора, който си плаща за ползването на този имот, не може да се възползва от това и да го обработва през текущата стопанска година", уточни Стоянова.
Общинските служби "Земеделие" изготвят предварителни регистри, които се обявяват до 5 август. Тези регистри трябва да се погледнат от всички собственици и засегнати лица, за да се види всеки имот с какъв статут е, като до 15 август могат да се правят корекции в регистъра.Депутатите одобриха нови промени за земеделските земи
Парламентът прие на първо четене промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, които регламентират възможностите за промяна на общинските пасища и мери за други земеделски нужди. Това ще става с решение на общинския съвет, при условие че имотът е изключен от обхвата на специализирания слой "Постоянно затревени площи" и за него е представен документ от РИОСВ, че няма въведени забрани или ограничения за промяна на начина на трайно ползване. Същевременно с текстовете се отменя регламентът за случаите, в които се допуска промяна на предназначението на земеделски земи за неземеделски нужди. Промяната ще е възможна само когато това е предвидено с влязъл в сила общ устройствен план за съответната община.Друга група изменения е свързана с текста, позволяващ на лицата, придобили сгради и съоръжения от имуществото на бившите стопански дворове, приоритетно да придобият на търг собственост върху застроената и прилежащата им площ. При липса на интерес на следващите търгове ще могат да кандидатстват всички.
На 31 юли изтича срокът, в който собствениците на земеделски земи трябва да декларират как ще ги стопанисват – дали ще ги обработват лично, или планират отдаването им под аренда. Ако не направят това, държавата ще разпредели служебно земята за ползване. Тази разпоредба на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи напомни в интервю за БНР експертът в Министерството на земеделието Лилия Стоянова.
Т.нар. бели петна при земеделските земи – площите, чийто собственик не се знае или не се е заявил през последните една две-години, възлизат на около 1 милион декара, сочат данните на ведомството.
4 коментара
... тия „Бели петна“ са голям инструмент в ръцете на крадците на земи!
Явно с тоя Закон са оправомощили мутрите да си набавят земеделски земи по безапелационен начин!
Твърдо стоим да сме олигархична “държава“!
В коя институция трябва да се обяви начина на стопанисване на земята?
що не земат да я национаизират земята, за общото благо, та да не се мъчим между капризите на природата и бездноподобната мъдрост на бюрократите!
Само да не бяхте лъгали, че собствениците трябва да декларират каквото и да е, щеше да е супер. Заради такива като вас ОСЗ-тата са натоварени допълнително да обясняват, че това, което сте написали е лъжа. Никой собственик не трябва да декларира нищо, ако не желае сам да обработва земята си. Сключването на договор е само на доброволни начела и самия собственик няма ангажимент към държавата да декларира каквото и да е , след като е подписал договор за отдаване на земята си.