Работодателите няма да преговарят за минималните осигуровки
Национално представените организации смятат, че сегашният метод на определянето им увеличава сивия сектор и ограничава заетостта в отделни региони, сектори и предприятия


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Работодателите настояват тази година да няма преговори за определяне на минимални осигурителни доходи (МОД) по икономически дейности. Също така АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП искат да започне най-после работата по изготвянето на нов модел за определяне на минималната работна заплата (МРЗ) в България. Тези две искания присъстват в писмо, изпратено от бизнес организациите до социалния министър Зорница Русинова и до финансовия Владислав Горанов.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
СРАМ! Какви са тия "работодатели", които не могат да плащат минимум 1000-1200 лв? Такъв "бизнес" по-добре да не съществува!
До коментар [#1] от "space35":
Чисти или бруто? А за кой пайон точно говориш? Лесно е плямпането, друга тема е да напраниш нещо, чудно защо българина не иска да е работодател, но все мрънка срещу неговия.
До коментар [#1] от "space35":
Що ти колко плащаш?
Администрирането на данъчната и осигурителната тежест би следвало /нормално!/ да е зависимо от пазарния ход на цената на труда, която е елемент от себестойността на продукта/услугата. Ако стойността на дадена стока е определена по истински пазарни принципи, държавата не би следвало да се намесва /да я увеличава/, понеже ще направи стоката НЕПРОДАВАЕМА. За да компенсира пазара, производителят/търговецът или трябва да намали печалбата си, или някой от другите фактори на калкулирането. Ама кой да е той: горивата поскъпват, ел.енергията - също, предходният доставчик също идва с нова, по-висока цена и какво правим? Държавата би трябвало да търси по-високи постъпления от увеличен оборот, съответно от постъпления от не-преките данъци, а не от адм.увеличение на преките ставки. Още повече, че куче влачи, диря няма - кой ти отчита пенсионните вноски, където е пълен фарс! И точно там бъркат ...
До коментар [#9] от "Михал Мишкоед":
Във Великобритания минимално заплащане 7,5паунда/час, в САЩ 7,2долара/час, в Калифорния 15долара/час.
Навсякъде в цивилизования свят заплащането задължително се администрира и никога не се оставя само на пазара да го определя, ама ти явно ги разбираш много нещата, чак се изказваш и менторски.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.