Новият брой:
Чудото на езика

Вратата към ООН се затваря

Вероятността Ирина Бокова да стане генерален секретар намалява след второто тайно индикативно гласуване

След оттеглянето на хърватката Весна Пусич българката остана единствена жена-източноевропейка, кандидат за поста. Това обаче не ѝ гарантира победата
След оттеглянето на хърватката Весна Пусич българката остана единствена жена-източноевропейка, кандидат за поста. Това обаче не ѝ гарантира победата
След оттеглянето на хърватката Весна Пусич българката остана единствена жена-източноевропейка, кандидат за поста. Това обаче не ѝ гарантира победата    ©  Reuters
След оттеглянето на хърватката Весна Пусич българката остана единствена жена-източноевропейка, кандидат за поста. Това обаче не ѝ гарантира победата    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

На 5 август сутринта от залата за срещи на Съвета по сигурността на Организацията на обединените нации (ООН) излизат 15 дипломати заедно със своите антуражи. Преди минути те са дали своя индикативен вот - поощрителен, неутрален или обезкуражителен - за единадесетте останали номинации за поста на генерален секретар на организацията. По принцип целият процес се случва зад заключени врати и никой освен представителите на 15-те страни - членки на съвета, не знае резултатите от гласуването. Самите кандидати разбират за резултата си от близки дипломати. Но тайна се пази трудно в епохата на социалните медии. Минути след като срещата е приключила, в twitter профила на Световната федерация на Асоциациите на ООН (WFUNA) се появяват резултатите от гласуването, а след това те са потвърдени от дипломатически източници.

Според "изтеклото" гласуване подкрепата за българската кандидатура за поста - ръководителя на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура, ЮНЕСКО, Ирина Бокова, са се влошили и от трето място тя е паднала на пето, като само 7 от 15 страни са я "поощрили". За да стане генерален секретар, на Бокова й трябват минимум девет "поощрения", като пет от тях задължително трябва да бъдат на постоянните страни - членки на ООН, Русия, САЩ, Великобритания, Франция и Китай. Второто индикативно гласуване бе силен удар срещу шансовете на Бокова, макар членовете на кампанията ѝ и външното министерство да не са готови да го признаят. И то не защото тя е загубила (макар и само индикативно) подкрепата на две държави между първия и втория рунд, а понеже от фаворит за поста в началото на годината вече е точно по средата на класирането. Нещо повече - според различни източници сред държавите, които са против Бокова, има със сигурност една, а твърде вероятно и две постоянни членки на Съвета за сигурност. Това превръща шансовете й в чисто теоретични.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

11 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    venimarkovski avatar :-|
    Вени Марковски
    • - 11
    • + 5

    Интересни разсъждения, да ги разгледаме едно по едно:

    "Още преди номинацията на Бокова някои авторитетни западни издания, а и посолства гледаха на нея като на кандидат, близък до Москва."
    Някои западни издания - например "Уол стрийт джърнъл" писаха, че тя е кандидатът на Хилъри Клинтън, което е по-добре, отколкото ако беше кандидатът на Доналд Тръмп ;-)

    "Преди месеци "Капитал" писа, че няколко източника са потвърдили, че не биха приели Бокова и биха наложили вето, "ако се стигне до това"."
    Така написано, това изречение е подвеждащо - "няколко източника" е доста неопределено понятие. Служители в посолства? Приятели на вестника? Навсякъде по света... е, в сериозните издания, пише "Източник от... (посочва се институцията), пожелал анонимност, защото ..... (обяснява се защо), съобщи..." и т.н.

    "Второто индикативно гласуване бе силен удар срещу шансовете на Бокова..."
    По същата логика, то е и силен удар срещу Гутереш, например. Ако някой ("Капитал"?) си мисли, че тези две гласувания са определящи за избора на ГС на ООН, то този някой ("Капитал"?) явно си мисли, че изборът се решава по време на тези гласувания.

    "Все пак да се твърди, че едно писмо на Евгений Михайлов може да повлияе на американския държавен департамент и британската външна политика, е несериозно."

    Разбира се, че е несериозно, още повече, че решението за това коя кандидатура да подкрепят, се взима не във външните министерства, а в кабинета на президента Обама и премиера Мей.

    "...като към края на процеса най-вероятно те ще гласуват само за един кандидат."

    Или против един кандидат - както направи преди години Франция, която наложи няколко пъти вето върху кандидатурата на един от предишните генерални секретари. Който беше избран, все пак.


    И накрая, едно обобщение, което в "Капитал" липсва (не питам защо - така са преценили):

    Историята на отношенията на Русия със Сърбия и с България се виждат добре в исторически план - от 1878 г. насам.
    Можем да започнем с това, че Русия окупира България през 1878 г., отказва да си тръгне, налага про-руско правителство чрез т.нар. Режим на пълномощията, не подкрепя Съединението, изтегля военните си съветници от българската армия през 1885 г., за да предизвика загуба на България във войната, която Сърбия ѝ обявява и т.н., и др.п. Примерите се много и продължават чак до наши дни.
    И можем да приключим с поднесените факти в тази статия от "Дойче велле" под заглавие "Високи почести за Путин в Сърбия" (http://goo.gl/YaZys9).
    България е страна-член на НАТО и ЕС, която - макар и зависима в енергийните доставки от Русия - спазва общата европейска политика спрямо Русия.
    Пропускът на "източниците" на "Капитал" да забележат, че сред конкуренцията на Ирина Бокова има сръбски кандидат, е, меко казано, странен.

    Защото, ако зависеше само от Русия кой да е следващият генерален секретар на ООН и изборът е между български и сръбски кандидат, едва ли някой познавач на историята на Балканите би имал съмнение, какъв ще е изборът на Путин.

    В този ред на мисли, това да си завършил в Москва и баща ти да е бил преди 40 години член на ЦК на БКП не е достатъчен атестат за страна като Русия, независимо от конспиративните теории, които се срещат и у нас по тази тема.

    Нередност?
  • 2
    kony avatar :-|
    kony
    • - 2
    • + 21


    "В този ред на мисли, това да си завършил в Москва и баща ти да е бил преди 40 години член на ЦК на БКП не е достатъчен атестат за страна като Русия, независимо от конспиративните теории, които се срещат и у нас по тази тема."

    В този ред на мисли - баща ти да е доказан политически убиец и ти да не си се извинил на близките на жертвите какъв те прави? Бокова и БСП-АБВ нямат моралното право да представят цялата България!

    Нередност?
  • 3
    kony avatar :-|
    kony
    • - 1
    • + 11

    П.П. няма прошка и опрощтение без искрено съжаление и извинение -повечко чети Библията.

    Нередност?
  • 4
    nabludatel_en avatar :-|
    Наблюдател
    • + 6

    Какво си мислим в България и как гледат на (аз бих казал България) по света обаче са две различни неща!!!

    Нередност?
  • 5
    red.mary avatar :-(
    red.mary
    • - 9
    • + 2

    На кой му дреме за ООН? Какво значение и влияние има ООН, освен да е маша, бърсалка или параван да се случи това, което е било замислено вече, другаде?

    Нередност?
  • 6
    istorik avatar :-|
    ISTORIK
    • - 1
    • + 7

    Много е унила на снимката; явно е разбрала, че няма да спечели...

    Нередност?
  • 7
    tunlas avatar :-|
    tunlas
    • + 9

    До коментар [#1] от "Вени Марковски":

    Господине, Бокова не е "завършила в Москва" ами в МИМО. Има ОГРОМНА разлика. Входа на тази организация е много труден, но се излиза само от комина! За чужденец, последното е пълен императив. За доказателство съдбата на Луканов. Това е всеизвестно, и да предложиш възпитаничката на МИМО Бокова за този пост е като да си купиш фабрика на 8-ми септември.

    Нередност?
  • 8
    nik666 avatar :-|
    Strygalldwir
    • - 1
    • + 9

    Една излагация по-малко

    Нередност?
  • 9
    sider avatar :-P
    сидер
    • - 1
    • + 3

    ,,Вероятността Ирина Бокова да стане генерален секретар намалява след второто тайно индикативно гласуване,,

    Голям майтап ще е все пак Америка, Англия и Франция да са разберат и за майтап да сложат нашто Иринче на люлката. Тогава ша е истински голям майтап. Русия и Путин ша искат от Иринчето да слага вето на всички Американски, Английски и Френски начинаня, те пък от своя страна ще блокират ветото и чрез гласуване и пак чрез това гласуване те пък от своя страна ще блокират всички начинания на Русия. И на нашто Иринче ша и лъсне дупето насочено към Путин

    Нередност?
  • 10
    zumz avatar :-|
    zumz
    • - 1
    • + 1

    Отличен анализ!

    Леко уточнение за "За да стане генерален секретар, на Бокова й трябват минимум девет "поощрения", като пет от тях задължително трябва да бъдат на постоянните страни - членки на ООН, Русия, САЩ, Великобритания, Франция и Китай."

    Изискването е да няма вето от страна на постоянен член, въздържал се или негласувал е приемливо. Технически казано дори и никой от петте постоянни да не подкрепи дадена кандидатура - ако същевременно не възрази (вето) - кандидатът може да бъде избран с 9 гласове от непостоянните.

    Нередност?
Нов коментар