Изнасяме, макар и по-евтино

Основна причина за спада на стойността на износа е цената на суровините, металите и петрола по световните борси

Близо 70% от стоките пътуват за някоя от 27-те държави членки, от които за шест месеца сме получили 12 млрд. лв.
Близо 70% от стоките пътуват за някоя от 27-те държави членки, от които за шест месеца сме получили 12 млрд. лв.
Близо 70% от стоките пътуват за някоя от 27-те държави членки, от които за шест месеца сме получили 12 млрд. лв.    ©  В© Bobby Yip / Reuters
Близо 70% от стоките пътуват за някоя от 27-те държави членки, от които за шест месеца сме получили 12 млрд. лв.    ©  В© Bobby Yip / Reuters
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Експортът на стоки с висока добавена стойност расте

Стойността на стоките, които българките компании изнасят извън граница, е паднала с 3.2% през първото полугодие. Новината не е никак добра предвид важността на експорта и липсата на други толкова мощни двигатели за икономическия растеж. Вътрешното потребление, макар да се засилва, трудно би компенсирало спада на продажбите навън. Чуждите инвестиции намаляват, а държавата няма да може да разчита в голяма степен на европейското финансиране. Статистиката е и леко изненадваща, тъй като очакванията на икономистите в края на миналата година бяха за забавяне на растежа, а не за такова потъване. Вторият прочит на данните обаче показва, че нещата не са чак толкова страшни.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    iliyan_slavov avatar :-|
    Илиян Славов
    • + 2

    В предпоследния абзац има грешка.
    Говори се за "поевтиняване на долара" и след това за "силната американска валута" - това са две противоположни неща и няма как и двете да са верни.
    Иначе вярното е, че в момента долара е силен и всички ние, които произвеждаме в евро сме облагодетелствани защото продукцията ни е по евтина в долари - точно обратното на това, което пише в абзаца.

    Нередност?
Нов коментар