// К1: Средата / Политика

Николай Илчев, сдружението и Jessup
Един от основателите на сдружението за международния състезание по право... не е завършил право
Николай е завършил международни отношения и работи като данъчен консултант: "Искаме да разширим участието на студентите в такъв тип състезания", разказва той за целите на сдружението. "Идеята ни е да натрупаме маса от хора, които са участвали в такива състезания, защото те, освен че са придобили умения, са имали възможността да отидат и да се видят с хора, които имат същите интереси, образование, желания, имали са възможност да обменят опит с тях, да разберат повече за тяхната държава."
"Jessup е нещо много интересно, което позволява на студентите в рамките на една година да развият страшно много практическите си умения" разказва Николай и дава пример: "Освен да придобиеш добри теоретични познания по международно право, участието те кара да се научиш да пишеш много добре и ясно правни аргументи на английски, да представяш тези аргументи на английски пред публика, да мислиш, както казват, на краката си и да отговаряш на съдийски въпроси, които не можеш да предвидиш и често не си очаквал. Трябва да си много подготвен".
Николай Илчев описва участниците в тези състезания като "интелигентни и амбициозни студенти с много добър английски" и "активни хора, които търсят нещо, в допълнение на лекциите и упражненията, с което да развият нови и различни умения" и допълва: "хубавото е, че техният брой расте". Според него успехите се дължат както на повишения интерес, така и на натрупването на институционална памет: "Защото много от тези състезания, отборите, те имат вече дългогодишни треньори. Имат дългогодишна общност от хора, която им помага с подготовка през лятото, помага им на тренировките, които провеждат, и вече достатъчно хора сме участвали, за да можем да им дадем насоки как да участват."
Той разказва, че бившите състезатели продължават да учат в чужбина: "Има вече много примери на хора, които съм тренирал, в отбора на Софийския университет имаме двама души, които са в "Харвард", няколко души в "Оксфорд", други хора с докторантури в Холандия, в Швеция."
Те се връщат в България за да работят "по-често не в правораздавателната система, трябва да бъдем честни - в частния сектор". Той допуска, че това се дължи на "факта, че те са такъв тип хора, които трудно си представят да виреят в сегашната правораздавателна система".
Той не иска да влиза в ролята на, както казва, armchair quarterback (дървен философ, всезнайко), когато коментира правораздавателната система: "Проблемът според мен е, че първо, наистина не можем да говорим за независима съдебна система и второ, за ефективна съдебна система." Той дава пример от собствения си опит: "Аз работя в частния сектор като данъчен консултант и имам някакво наблюдение за съдебната система в този аспект - защита на данъкоплатци от действията на НАП. Мога да кажа, че тази система във фазата на съдебно обжалване не е това, което може и трябва да бъде. Честно казано, много от съдиите не са достатъчно компетентни. Иска ми се да вярвам, че не се дължи на корупция или на недоброжелателство, а просто няма и капацитет. Със сигурност има и корупция."
Николай е категоричен: "Тази нереформирана и не независима съдебна система пречи много за развитието на България. Мога да го кажа от опита ми в работата с чуждестранни инвеститори, а и с български компании също - трудно е да правиш бизнес, когато нямаш сигурност. А ти нямаш сигурност, защото дори да имаш добре написан и разумен закон, който ти защитава правата - ако нямаш сигурност, че можеш да потърсиш защита от съдебната власт, ти трудно би направил инвестиция в България. Най-малкото защото можеш да станеш жертва на произвол - дали от държавата, дали от други странични сили. Това е една предпоставка да имаш развита икономика, да имаш добре развито гражданско общество."
* Вижте и останалите интересни истории за международните успехи на българските студенти по право от настоящия брой на "Капитал":
Георги, Ивайло и Дима, които спечелиха във Виена
Представянето им на състезанието по медиация и преговори е най-добрият резултат за България
Меглена и съдът в Хага
Тази година отборът на Софийския университет завърши втори на състезанието Telders
Александра и правото на ЕС
За втора поредна година отборът на Софийския университет е на финал на състезанието по европейско право за ценрална и източна Европа
Човешките права, които не се учат в университета
Отборът на Софийският университет загуби от Кеймбридж на финала на състезанието по права на човека
Още по темата
Ще се състои ли някога реформата на юридическото образование
Защо Министерството на правосъдието пак отложи новите правила за изучаване на право
3 май 2019Как Дима Александрова стана треньор на отбора по преговори и медиация на елитния лондонски университет
18 авг 2017Отборът на Софийския университет стана втори на състезанието по Европейската конвенция за правата на човека
19 фев 2017Международните успехи на български студенти по право са контрапункт на дефектиралата юридическата реалност
19 авг 2016Георги, Ивайло и Дима, които спечелиха във Виена
Представянето им на състезанието по медиация и преговори е най-добрият резултат за България
19 авг 2016За втора поредна година отборът на Софийския университет е на финал на състезанието по европейско право за ценрална и източна Европа
19 авг 2016Меглена и да се явиш пред Съда в Хага
Тази година отборът на Софийския университет завърши втори на състезанието Telders
19 авг 2016Човешките права, за които няма място в университета
Отборът на Софийският университет загуби от Кеймбридж на финала на състезанието по права на човека
19 авг 2016
Бойко Борисов се размина с Венецианската комисия за това как трябва да се гарантира независимост на процедурата
6 дек 2019, 2890 прочитания

Министерството на труда предлага подмяна на сегашните трудови книжки с нови, без да може да обясни защо не ги цифровизира
6 дек 2019, 1774 прочитания
6 дек 2019, 5388 прочитания
6 дек 2019, 4746 прочитания
6 дек 2019, 2873 прочитания
6 дек 2019, 2709 прочитания
6 дек 2019, 2049 прочитания
Представянето им на състезанието по медиация и преговори е най-добрият резултат за България