Минало несвършено
В териториалните води на България в Черно море има десетки потънали кораби, които са потенциална екологична заплаха
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- В териториалните води на България в Черно море има десетки потънали кораби, които са потенциална екологична заплаха.
- Най-често причините за морските катастрофи са военни действия, човешка грешка или бури.
- Държавата е длъжна да проучи всички круширали морски съдове, за да предотврати кризи като тази с Monpang.
Черно море е гробище на кораби. Използвано от хилядолетия като стратегически транспортен път, дали поради особения характер на климата и теченията или поради други причини, в него са потънали хиляди морски съдове. Според Михаил Заимов, който от десетилетия се занимава с подобни изследвания, само при проучване на подводното трасе на проекта "Южен поток" между Анапа, Русия и Варна преди няколко години са открити над 150 потънали кораба.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
"Щука 204" изчезва на 6 декември 1941 г. Останките й са открити през 1983 година от риболовен траулер между Карабурун (Черен нос) и град Бяла на дълбочина 35 м, като вероятната причина за крушението е взрив от пряка атака на немски хидросамолет."
"Близо до устието на река Камчия пък са открити останките на друга съветска подводница - "Щука 204", причината за гибелта й през същия период вероятно също е мина."
Нещо...?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.