Правителството няма да търси доходност от парите в Сребърния фонд до 2019 г.
Средствата във фонда ще продължат да се държат на депозит в БНБ при 0% лихва


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Средствата в Сребърния фонд няма да носят доходност и през следващите три години. Това предполага стратегията за инвестиране на парите в периода 2017 - 2019 г., приета от Министерския съвет в сряда по предложение на финансовия министър Владислав Горанов. От правителствената пресслужба съобщават, че се запазва "прилаганият досега консервативен подход". Благодарение на този подход през последните четири години парите нося 0% доходност, а попълването на фонда е почти изцяло за сметка на концесионните такси.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
"Тогава държавата на практика щеше да се самофинансира."
Това изобщо не е новост. В повечето държави ЦБ се използва с подобни цели, както и при нас до въвеждането на валутен борд. Проблема не е в самото самофинансиране. Рискът е политиците да не прекалят. Освен това е несъвместимо с режима ни на паричен съвет. Така че вашето определение е прекалено плоско, като се има предвид медийната ви насоченост.
Колкото до решението - за мен към сегашния момент е правилно по няколко причини. Първо - дефлацията, второ - нестабилните пазари, трето - възможност за злоупотреба. Все пак е хубаво подобни решения да се вземат на годишна база. Ситуацията на пазарите се променят бързо и е хубаво да се хване вълната навреме, за да се извлече доходност.
"Стратегия" да седят 3 години на депозит и "управляват" сигурно поне 20-30 тумбака вземат по 5-10 хиляди лева на месец за тая отговорна работа дето я вършат "стратегически" . Поне да се спотайват, деба спецовете съчинени .
А дали не се подкрепят бамки и гнили ябълки с тези пари!? При нисък инвестиционен риск, разбира се :-)
До коментар [#2] от "nns":
Тези ги има във всяка държавна структура (поне в БГ-то) и тяхното присъствие е зависимо от дейността само дотолкова колко шум има около нея и оттам - колко могат да надвишат нужния щат. На други места са много повече - например БДЖ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход