Ще има ли скоро обща европейска армия
Излизането на Великобритания от евросъюза най-вероятно ще катализира създаването на въоръжени сили, подчинени директно на Брюксел


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Темата накратко
- Интеграцията в сферата на отбраната рязко се изкачва нагоре в дневния ред на европейските политици.- Създаването на обща европейска армия ще бъде основна точка на срещата в Братислава на 16 септември.
- Главното опасение на скептиците е, че пренасочването на ресурси към бъдеща европейска армия може да подкопае НАТО.
- Дори в момента ЕС на теория разполага с 18 бойни групи, повечето от които обаче съществуват само на хартия.
"Много млади мъже и жени биха се записали в армията, за да служат на страната си. Но едва ли биха го направили, за да са подчинени на група безлики бюрократи в Брюксел." Това беше една от основните мантри, повтаряни от евроскептиците по време на референдума във Великобритания за напускане на ЕС. Системната съпротива срещу по-тясната интеграция на европейските държави в сферата на отбраната е една от най-твърдо следваните политики на британските правителства от десетилетия, тъй като страната има най-добре подготвените въоръжени сили на Стария континент и съответно би се оказала най-големият контрибутор на бойни способности.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
29 коментара
Крайно време е тази идея да бъде "извадена от нафталина" и политиците да започнат да я обмислят, а после - и да започнат да я реализират.
Много млади мъже от източна европа биха записали, ако не служат "само" на тоталитарните си правителства.
Държавите се разпадат.. а армия без патриотизъм и мотивация.. не е армия ами сбирщина от наемници. Такава армия е добра само за нападение.. за отбрана е негодна.
За нападение и то при съотношение 10 към 1 ;)
Да вярно, много бедни източно европейци ще се подлъжат от по-високите заплати.. то това е и идеята на европейската армия.. богатите европейски държави ще понапечатат някое и друго евро.. за да съберат пушечно месо.
До коментар [#3] от "mickmick":
Не съм сигурен че някой иска да напада Европа.
До коментар [#5] от "realguru":
Ами тогава за какво ни е армия? Ако армията е съставена от хора които не са там за да воюват ако се наложи.. ами само заради заплатата.. защо са ни? Или пак само ще има мисии в чужбина? уж мироопазващи?
По принцип идеята може и да е добра, но проблемът е че в различните краища на Европа имат притеснения от различни неща.
Прибалтика и Полша се опасяват от Русия, ние се притесняваме от Турция.
Накрая създаването на обща армия не решава проблема с бежанците.
И съвсем накрая използването на тази армия за умиротворяване на размирни държави в Близкия Изток или Африка дали ще е разрешено. И кой точно ще ходи да мре там.
Демек въпросът не е дали да има обща армия, ами стиска ли ни да я използваме в конфликти като в Сирия.
До коментар [#4] от "mickmick":
Да се надяваме, че тази армия ще заложи на самолети, ракети, бронирани коли и дронове, отколкото на кашици от Източна Европа.
Ето ви реален проблем - мръсна бомба във някоя държава, защо даже и нещо по-голямо. Веднага се праща наемният полк да почиства района.
А и окрупняването в случая прави армията по-слаба. Защото войниците нямат личен интерес освен парите - семействата им са на другия край на Европа - да речем.
Според мен правилният вариант е - нещо като НАТО, но само европейски държави. Както и без тартор. Щото сегашното НАТО реално се държи само от една държава - останалите са просто за бройка. Може да има държава лидер.. но не трябва да е толкова силно изразена разликата между армиите. Т.е. във военния съюз трябва да има някаква равнопоставеност, т.е. всеки да помага с нещо за сигурността и да получава сигурност. В момента - един доставя сигурност.. другите само цоцат сигурност.. че даже и вноските не си плащат.. че и армиите им са зле. То и затова Европа сега е на това положение.
Също както и ЕС - вместо към пълна интеграция, по правилно е да се мине към съюз на суверенни държави. А не както е в момента.. турлю гювеч. Едни чиновници бълват хиляди регулации годишно - смислени само за високоразвитите държави.. разбирай тия облажили се с големите дългове. Можеше да се напавят ЕС регулации, но да са по желание. Като добри практики. Ама тогава няма да има далавера за големите европейски фирми.
Единственият начин Европа да се справи с предизвикателствата пред нея е преобразуването на ЕС в Съединени Европейски Щати! Единна прокуратура, съд и армия. Нямаме избор.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.