Парламентът е на път да освободи от ДДС дарените храни
Одобрената на първо четене мярка трябва да поощри търговците да даряват продукти с изтичащ срок на годност, вместо да ги изхвърлят


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Хранителните продукти, които са дарени до 30 дни преди изтичането на срока на годност, да не бъдат облагани с данък върху добавената стойност (ДДС). Премахването на налога обаче да важи само ако стойността на даренията на година не надхвърлят 0.5% от общия годишен оборот на данъчно задълженото лице, което ги прави. Датата на дарението трябва да е не е по-рано от 30 дни преди изтичане на срока на годност. Такива промени в закона за ДДС прие единодушно на първо четене парламентът в сряда по предложение на депутатите от Реформаторския блок (РБ) Петър Славов и Мартин Димитров.
Целта на поправките е да мотивират големите хранителни вериги да даряват храна, вместо да я изхвърлят. По данни на Българската хранителна банка всяка година се унищожават над 670 хил. тона храна, а даренията са средно 270 тона, или по-малко от 0.5% от брака. В същото време 21.2% от българите, или 1.54 млн. души, живеят в бедност.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
Е, това ще е нещо много смислено да се случи! Дано Герб не опорочат идеята, всички европейски държави имат тези практики за разумно използване на излишъците храна!
Това е една от най-популистките поправки, която само ще увеличи дефицита
Добре де, за бракуваните храни.. не се ли дължи ДДС? Реално това е консумирана от фирмата стока, след като не са могли да я продадат и реално не трябва да се ползва данъчен кредит за нея.
Тогава защо трябва да има разлика между бракуваните храни и дарените? За да се стимулира даряването? Ок.. ама ми се струва голям подарък от 20%.. освен това, съм сигурен .. почти вече няма да има бракуване на стоки.. все ще се намери къде да се дарят и най-интересното няма да стигнат до нуждаещите се или ако стигнат, ще са 1 от 20.
Защо бракуваните стоки трябва да са освободени от ДДС? нали реално фирмата се явява краен консуматор?
До коментар [#2] от "Ivanski":
Как ще увеличи дефицита при 270 тона дарена храна?! Останалите 670 хил. тона така и така не им се плаща ДДС.
До коментар [#2] от "Ivanski":
А бе няма да увеличи дефицита, но пипането на ДДС не е добре.
Това беше едно от малкото неща останали стабилни във времето и обществото се нагоди.
Сега подир тия "дарители" на хранителни стоки като повлекат другите само стой та гледай какво става.
За лобистите винаги има причини да издънят дупка в данъчната каца, за да могат само определени групи.
Виж на какво прилича Закона за данъците на физическите лица - хем само 10% и 2-3 страници изключения и намаления за кой ли не. Май само най-големите балъци го плащат тоя данък.
ДДС не е свещена крава и е добре да познаваме многогодишния опит на останалите страни в ЕС. Във всички, подчертавам, във всички, дори и Хърватия,която не е в зоната, има данъчни облекчения за дарителите на храна ( варират от без никакво ДДС до други механизми). Преценено е, че икономически е по-изгодно този огромен ресурс да не се изхвърля, а да стига до нуждаещи се и многобройните благотворителни организации, за които осигуряване на храна 3 пъти на ден е сериозен разход. Има си ясни правила и контрол кои могат да разпределят - само регистрирани хранителни банки, и кои могат да получават.Изброявам - напр. само организации в обществена полза, предоставящи социални услуги : това са домове за възрастни хора, дневни центрове за деца и възрастни с увреждания, училищата за деца без зрение,защитени жилища за деца от институции и т.н. и т.н
Шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) обяви, че депутатите от партията мандатоносител ще подкрепят законопроекта на първо четене, но текстовете трябва да се прецизират между четенията, тъй като "дяволът е в детайлите"
__________________
Социалистическа политика в полза на корпорациите и търгашите не е добра за обществото!
Като е толкова зар , да се освободят храните от първа необходимост от ДДС и така хем мафията и корпорациите няма да крадат и да източват!
Това работи в много страни от ЕС.
По сега действащото законодателство, в общия случай, няма разлика дали ще я дарят стоката или ще я бракуват, и в двата случая се връща ползвания данъчен кредит. Така, че който е искал да дарява вместо да бракува е можел да го прави и сега без допълнителни утежнения. Тази промяна само ще отвори врата за още злоупотреби с ДДС и ще даде повод за нови популстки заигравки със ЗДДС.
До коментар [#5] от "Георги Георгиев":
Искаш ли да ти кажа , колко е популистко - това ДДС- за което всички пискат , търговеца си го е приспаднал при покупката на храната и държавата просто си го искаше обратно при даряване. т.е за търговеца резултата е нула. сега търговеца го печели това ддс - и държавата остава на загуба.
Първо:Ако магазинера искаше да го дари - няма проблем , дори бих го освободил от данък дарение ако е за социални домове и прочие, но не и от ддс.
Второ: - как ще се контролира кое е преди изтекъл срок на годност и кое не е?
Блажени са " знаещите"
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.