Връщането на земя в комплексите създаде тиктакаща бомба

Главният архитект на София Здравко Здравков пред "Капитал"

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Здравко Здравков e главен архитект на София от пролетта на 2016 г. Преди това има опит на същата позиция в Червен бряг и като администратор в плевенското Направление "Архитектура и градоустройство". В последствие се занимава с частна проектантска практика като собственик на бюрото "Квадра-04". Сред проектите му са преустройството на стадион "Литекс" в Ловеч и проектирането на завода на "Литекс моторс" .

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    axo avatar :-|
    axo
    • + 21

    Уважаеми г-н главен архитект, основният проблем на София е дивашкото и интензивно застрояване, което е разрешено именно от ръководената от вас структура.
    Не е нормално в райони извън центъра, които представляват голи ливади, да се предписва Кинт 2 и 3, коти корниз по 24-30м, а в същото време улиците да са по 6м. Не са луди инвеститорите, които искат да извлекат максимална печалба по всички законови начини. Нормалният Кинт за всички периферни райони е 1 до 1.5, трябват и широки улици, тротоари, адекватни отстояния и комасация, за да има парцели с правилни очертания. Не може общината да прехвърля на строителите изцяло проблема с паркирането, в същото време да допуска разни криви схеми за избягването му (общежития? апартаментни хотели?) и на края да не следи за изпълнението.

    Кога ще се премахне чл. 27, ал. 3 от ЗУТ, с който системно се злоупотребява и ражда грозни чудовища в ъгловите имоти? На ъгъла на "П. Тодоров" и "Г. Начевич" наскоро се откри нова сграда с апартаменти, офиси и магазини, знаете ли колко места за паркиране има и дали съответстват на броя на обектите? Защо продължават да се допускат подобни извращения в името на персонално обогатяване?
    И да, връщането на земите на територията на бившите жилищни комплекси беше огромна грешка. Първо, защото тези хора навремето са били обезщетени с апартаменти, второ, защото от тях е взета земеделска земя и не е редно да получават наготово урбанизирана територия, трето, защото в едни завършени като градоустройство комплекси не трябваше да се правят промени и четвърто, защото цялата тази "реституция" беше проведена по криминален и измамен начин.

    Нередност?
  • 2
    lisco avatar :-|
    lisco
    • + 10

    здравков не носи отговорност за реституцията от 90-те, не можем да се връщаме все назад, трябва визия занапред, градът да се променя с повече зеленина, разум, а не само блокчета, кубчета, молчета. почти невъзможна задача за територията, но поне да се опита...

    Нередност?
  • 3
    boby1945 avatar :-P
    boby1945
    • - 1
    • + 1

    Ами бай архитект, какъв е проблема? Просто забранете "връщането на земя в комлексите", обявети ги за нефелни в интерес на Обществото....

    Нередност?
  • 4
    qdk12501326 avatar :-|
    qdk12501326
    • + 3

    + Нямам доверие на новия главен архитект
    - Имам доверие на новия главен архитект

    Нередност?
  • liubopitkovski

    Само не разбирам какво общо има отреждането на дадена територия за озеленяване и отчуждаването и. Имота може да си е частен и пак да е отрден за озеленяване. И тогава собственика му ще може да си направи градинка и да си гледа цветя.

    Нередност?
  • 6
    izida avatar :-?
    Ирина Марудина
    • - 1

    [quote#0:"Капитал"]Даваме си сметка, че тези пари трябва да дойдат от данъкоплатците, за да купят тези терени. И когато ни представят една сметка за един такъв терен от милиони, трябва да си даваме сметка, че бюджетът на СО е изключително ограничен. В момента изготвяме изчисления колко би струвало отчуждаването, предвидено в ПУП-овете, но сумите са огромни. По възложение на госпожа Фандъкова правим един анализ какво би струвало едно такова нещо. [/quote]

    Питам се - защо трябва Общината, т.е. всички ние, да купим терените около блоковете в някои квартали, за да имат те зелени площи? И аз искам тревна площ около блока си, ама няма - защото не съм си купила апартамент в блок, който е върху голям парцел земя.
    Всички знаем цената на панелките. Някак не може да очакваш за тази цена да имаш и големи зелени площи наоколо! И не мисля, че имаш право на претенции над общински земи, било то и вече реституирани.
    Т.е. земята, собственост на блока, не им стига. До сега са ползвали безвъзмездно нечии поляни. Ако искат да си повишат стадарта и това да станат паркове, да ги изкупят. Цена? За сравнение, собствена градина в кооперация ново строителство обикновено вдига цената на квадрат с окоро 1000 евро.

    Нередност?
Нов коментар