Вече в 19 училища в страната се преподава и по дуалния модел
Професионалното образование събира фирми, училища и държавата, за да даде практическо обучение на гимназистите


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Президентът, зам.-министърът на образованието, зам.-кметът на София, посланикът на Швейцария и мениджърите на шест големи европейски компании приветстваха в петък първата паралелка по електротехника, в която ще се преподава по дуалния модел на професионално обучение, в столичната професионална гимназия по механоелектротехника "Никола Й. Вапцаров".
Това е 16-тата професионална гимназия (бившите техникуми) в страната, която се включва в спонсорирания от Българо-швейцарската програма за сътрудничество проект ДОМИНО ("Дуално образование за модерните изисквания и нужди на обществото") за внедряване на принципите на дуалното образование в България. По швейцарския модел вече се обучават около 400 ученици в 11 български града, а изучаваните професии са пет на брой.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Добро начинание, но бързо ще го побългарим.
Т.е. фирма ще каже : Трябват ми строители, които могат да строят зелени дървени къщи. И учениците учат това. Работят няколко гидини, вече не е на мадя и фирмята, инициирала палалелката умира. Какво правят тези хора?? Не бъркаме ли образование, което е за цял живот, с трейнинг, който е периодичен според нуждите на бизнеса?
Целта на образованието е да образова децата. "Бизнесът" да си открива учебни центрове, в които за не повече от два месеца, може да научи работниците си, какво точно трябва да правят. Само че на "бизнеса" не му трябват много образовани работници. Достатъчно е да могат да четат. Ако могат да пишат това е бонус. Държавата очевидно ще му осигурява такива.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.