Три министерства ще отговарят за даряването на храни без ДДС
Финансовото министерство предлага силно бюрократизирана процедура, която може да направи инициативата неефективна


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Освобождаването от ДДС на дарени храни ще става по процедура, в която роля ще имат три министерства и още няколко институции. Тя ще бъде съпроводена със сериозни контролни механизми, за да бъдат елиминирани възможностите за злоупотреби. Това стана ясно след среща между финансовия министър Владислав Горанов, земеделския министър Десислава Танева, омбудсмана Мая Манолова и други заинтересовани институции и неправителствени организации. На нея са били обсъдени стъпките по цялата процедура, механизмите за контрол и за регистриране на хранителна банка и взаимоотношенията между нея, търговците и институциите.
Процедурата трябва да бъде детайлно разписана преди второто четене на промените в закона за ДДС, с които дарените храни ще бъдат окончателно освободени от данъка. Преди две седмици депутатите одобриха на първо четене в залата поправки, предложени от депутатите Петър Славов и Мартин Димитров (РБ), според които търговците ще могат да даряват без ДДС хранителни продукти на стойност до 0.5% от годишния им оборот. Така след години дебати благородната инициатива е на крачка по-близо до реализиране и в България.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Ами финансовото м-во да проучат опита на европ. страни, за да няма безсмислени неща.Едва ли три министерства регулират този процес в Германия , Испания и т.н.... пък няма злоупотреби. Освен това доводът, че само по-голяма организация се контролира по-лесно е просто смехотворен! Да не говори, че ще е много по-ефективно да има и хранителни банки, които работят на регионален принцип заедно с местни производители - защо не се замислят за този вариант ?
Абе я някой да ме светне тези хранителни банки за чий ще работят? На ползу роду и без пари? Складове, хладилници, специализиран транспорт, доставки, персонал за да вземат едни дарения от града Х, да ги складират временно в град У и да ги предадат на нуждаещите се в град Й? И кой ще плаща масрафа? Или загубите ще се покриват от ДДС измами съвместно с тенекиените бакалии?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход