ЦИК отложи пререшаване на въпроса с бюлетините за референдума
Двама от членовете на комисията предложиха избирателят да получава бюлетина за допитването без изрично да я е поискал


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Близо два часа продължиха в понеделник споровете в Централната избирателна комисия (ЦИК) по предложението на двама от членовете ѝ да бъде променено решението за начина на предоставяне на бюлетините за референдума при предстоящото гласуване на 6 ноември. В крайна сметка, вземането на окончателно решение беше отложено за неопределено време, което провокира възражения от страна на вносителите и подкрепящите ги членове, че това е опит за протакане, за да не бъде гласувана промяна.
Става въпрос за точка 9 от решение 3460-ПВР/НР на ЦИК, която гласи: "Българските граждани с избирателни права, явили се да гласуват, заявяват пред секционната избирателна комисия дали желаят да гласуват и в националния референдум." Както "Капитал" вече писа, още по време на дискусиите по този текст на 7 септември т.г., членове на ЦИК ясно дадоха да се разбере, че той по същество означава, че на гласоподавателите, явили се в секционните избирателни комисии (СИК), ще се дават бюлетини за референдума само, ако изрично ги поискат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Едно мога да кажа - гласувайте.
Всеки според акъла си и предпочитанията, но разбира след като си помосли, ако в целия ден за размисъл, поне в последните половин-един час, а не високомерно да подминете изборите и после да се жалите, колко калпава ни е държавта, политиците и живота и колко лоши са ДПС например.
Ако гласуваме над 70%, ДПС няма да играе никаква роля в политическия живот, ако гласуваме както досега 50-55 %, от ДПС ще зависи всичко - промени в съдебната власт, да ни яха пеевски и стоящите зад него типове и т,н,
Та в това е въпроса, искаме ли нещо да се промени или само да се жалиме и да си пием бирата, докато си чешеме езиците.
Не може участието в референдум да се приравнява с изборите за президент или за каквото и да е било, тук не избираш кандидати или някакви условни политики, а изразяваш мнение по определени въпроси, ако прецениш, че има смисъл. Нека подканят явилите се на президетски избори избиратели, но да не им досаждат с препоръки дали да участват в референдума, това следва всеки сам да прецени.
Изборите са 2 в 1, но с огромна разлика в степентта и значимостта си! Гласуването в Референдума е пожелание и аз лично няма да взема бюлетина за него! Но за Президент ще гласувам! Нормално е да има истерия от вносителите, но си има закони и ЦИК определя провеждането на изборите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.