България ще има нужда от 2.7 милиарда евро, за да приключи напълно въпроса със старите съветски реактори, използвани в АЕЦ "Козлодуй". Става въпрос за блоковете от първи до четвърти, сочи доклад на Европейската сметна палата, съобщава кореспондентът на БТА в Брюксел.
До 2020 г. ЕС е отделил 3.8 милиарда евро за необходимите дейности в трите държави.
Данните показват, че до 2020 г. за България ЕС е планирал 1.14 милиарда евро, а 31% от стойността на необходимите дейности, или общо 348 милиона евро, са национално финансиране и се покриват от държавния бюджет.
Сметната палата на съюза прогнозира обаче, че нужната сума за трите държави е общо 5.7 милиарда евро. Тя би нараснала двойно, ако бъдат взети предвид разходите по съхранението на отработеното ядрено гориво. В същото време Европейската комисия вече заяви, че не може да се очаква увеличение на вече определеното финансиране.
Палатата препоръчва след 2020 г. програмата за закриването на старите съветски реактори в България, Словакия и Литва да бъде прекратена.
Посочва се, че след 2020 г. може да бъде осигурявано финансиране от ЕС само при ясен календар и разчет на необходимите дейности. Досега именно Европейският съюз осигурява средства за разглобяването и обезвреждането на осем реактора в трите държави, като четири от съоръженията работеха в АЕЦ "Козлодуй".
В последния доклад по темата на Европейската сметна палата се посочва, че в "Козлодуй", както и в словашката АЕЦ "Бохунице" все още има работа по събарянето на сградите, помещавали спрените реактори.
Палатата призовава трите държави да възприемат подхода "замърсителят плаща" и да бъдат в готовност сами да покрият разноските по съхранението на старото гориво.
България ще има нужда от 2.7 милиарда евро, за да приключи напълно въпроса със старите съветски реактори, използвани в АЕЦ "Козлодуй". Става въпрос за блоковете от първи до четвърти, сочи доклад на Европейската сметна палата, съобщава кореспондентът на БТА в Брюксел.
6 коментара
А новите реактори?
До коментар [#1] от "Георги Георгиев":
Новите реактори на склад за следващите 20-на години!! Те не са и радоактивни, така че нямай грижа! :-)
Те ти “евтината“ ядрена енергия!!!
България имаше задължение от преди 15 и повече години да отделя пари за "декомисионирането" на старите реактори. Ако от доходите на АЕЦ Козлодуй се бяха отделяли тези пари и инвестирали разумно, сега нямаше да се търсят огромни суми. НЕК, АЕЦ и цялата енергетика винаги са били хранилка на партийни и гравитиращи към тях бизнес интереси на управляващите. Така че, пари няма!
Питайте Иван Костов и хубавото Наде къде отидоха 200.000.000 евро за блокове , които не трябва да се затварят, тъи като имаха ресурс мин.15 години.Защо ли няма наказани национални предатели,за такива няма давност.Защо ли една трета от списачния състав на АЕЦ е за поддръжка на уж негодните блокове.Не съм сигурен,че и да дойде Пиночет,Държавата ще се управи.На третия ден ще го корумпират.ПЪк и с тази малки стадиони,айде не става..
До коментар [#5] от "bobyys":
Няма значение дали са имали ресурс.
Реакторите са съветски и следователно са лоши...виж ако бяха канадски,американски,френски или немски(в зависимост кой е господаря на света) тогава и 50 годишни да са нямаше да ги затворят.
Хубавото Наде и Мургавей Костов бяха просто един изключителео силен инструмент в ръцете на САЩ.Те си уредиха старините,но ние с теб може и да не успеем.Не ги мисли...ами да палим моторетката и да въртим колелото като лабораторни мишки.