Кристалина Георгиева стана новият кандидат на България за ООН
Опозицията избухна в критики срещу кабинета. Той пък не може да оттегли номинацията на Ирина Бокова, а тя отказа да го направи


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
След седмици на недомлъвки и слухове, правителството официално издигна кандидатурата на настоящия еврокомисар по бюджет и човешки ресурси Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН. Новината за тази смяна в последната минута обяви Бойко Борисов в сряда, преди заседанието на кабинета. Тя идва броени дни преди първото гласуване с цветни бюлетини - на 5 октомври в Съвета за сигурност. Това е моментът, когато си проличава дали някоя от петте държави с право на вето предупреждава кандидат, че при окончателното гласуване може да го спре.
Промяната не е неочаквана. В подкрепа на Георгиева има силни международни настроения (Унгария, Латвия и постоянния член на СС Великобритания са три от страните, които са потвърдили подкрепата си за нея), докато шансовете на досегашния кандидат Ирина Бокова продължават да изглеждат слаби. Преди две седмици премиерът постави условието тя да се класира сред първите две места, за да запази подкрепата на България. На последното неформално гласуване в Съвета за сигурност на организацията в понеделник обаче, Бокова не само не успя да се изкачи в класирането, но и влоши резултатите си и остана 6-та.
В същото време обаче България изпада в некомфортна международна позиция. Кабинетът няма да оттегля подкрепата си за номинацията на Бокова, защото такава процедура не съществува, обясни външният министър Даниел Митов. По думите му тя сама трябва да реши ще остане ли в състезанието занапред или ще се оттегли. Самата Бокова през туитъра на официалната си кампания, обяви че няма да направи това. "Напълно посветена съм да продължа", пише там.
Grateful to you all who support me and fully committed to continue the race for #NextSG! @She4SG — Irina Bokova (@IrinaForUN) September 28, 2016
Решението на правителството вбеси лявата опозиция в лицето на БСП и АБВ, които реагираха много остро и с искания за вот на недоверие и оставки. Против се обяви и ДСП. Очаквано подкрепа за смяната дойде и от ГЕРБ и Реформаторския блок, както и от президента.
Смяна на коня
Премиерът коментира, че след решението на правителството може да се очакват тежки компроматни войни."Тиражират се много лъжи, но мисля, че това решение е правилно", каза той. И отбеляза, че след гласуването в понеделник директорът на ЮНЕСКО е паднала с една позиция спрямо последния вот, като я изпреварват много други кандидати "включително жени".
"Заради негласните нагласи, които има, е хубаво кандидатът да е жена и от Източна Европа. Считаме, че Георгиева ще е по-успешна кандидатура", обоснова се той.
Първия си официален коментар направи и самата Георгиева, която досега предпочиташе да мълчи по темата. "За мен е огромна чест да бъда номинирана от българското правителство за Генерален секретар на ООН. Приемам номинацията с пълното съзнание колко отговорна е тази позиция. И колко важна е тя за това светът да бъде по-сигурен, по-силен, по-справедлив и по-богат за настоящите и бъдещи поколения", написа във "Фейсбук" българският еврокомисар. Тя ще излезе в неплатен отпуск за месец, а като следваща стъпка възнамерява да представи кандидатурата и визията си за ролята на генералния секретар на ООН на страните от организацията, се допълва в изявление, разпространено от пресслужбата на ЕК.
Външният министър Даниел Митов поясни, че сега България ще търси подкрепата за нея от държавите от Източна Европа. Такава веднага дойде още в сряда от външния министър на Латвия в "Туитър". Преди седмици унгарският премиер Виктор Орбан също декларира, че страната му ще подкрепи Георгиева, ако бъде издигната. Великобритания е дала няколко пъти неофициално такъв сигнал към София, потвърди "Капитал" през два независими източника.
Часове след обявяването на решението, Ирина Бокова не бе направила коментар ще продължи ли участието си. В интервю за 24 часа ден по-рано председателят на ЮНЕСКО заяви, че не вижда основателна причина да се откаже от надпреварата. "Състезанието не е приключило, тепърва предстои сериозната битка", каза тя. И допълва, че има сериозни позиции, а успешният й старт не се е харесал на кръгове в България и извън нея, които са започнали негативна кампания.
Борисов под атака
Новината силно развълнува опозицията. От БСП обявиха, че започват разговори с други политически сили за искане на вот на недоверие в правителството заради провал във външната политика. Лидерът Корнелия Нинова заяви от трибуната на парламента, че БСП оценява смяната на кандидатурата като "тежко предателство за България и подчинение на чужди интереси". АБВ пък поиска оставката на външния министър Даниел Митов.
"Това е смешно и жалко. Оттук нататък никой няма да гледа сериозно на българската дипломация и на наша кандидатура за какъвто и да било пост няма да се погледне сериозно", заяви лидерът на АБВ Георги Първанов. Според него отговорността на Бойко Борисов за това е изключително висока. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ от своя страна определи като "много несериозен ход" решението на правителството. "Поне достойнството и авторитета на страната си можехме да съхраним", заяви той.
Логично подкрепата дойде от ГЕРБ и РБ. Според шефа на външната комисия в парламента Джема Грозданова (ГЕРБ) с новата кандидатура "шансовете са големи". Смятам, че начело на ООН трябва да застане десен човек, с дясно мислене", заяви депутатът от Реформаторския блок Димитър Делчев.
Президентът Росен Плевнелиев призова всички български политици да подходят отговорно към новата българска кандидатура за генерален секретар на ООН, да надмогнат партийните си интереси и лични пристрастия и да се обединят в усилията си за успех в надпреварата за поста.
Шансовете
Информации за възможна смяна на българския кандидат в последния момент циркулират от много време, но зачестиха в последните месеци месеца. Различни западни издания дори лансираха тезата и че Георгиева може да бъде издигната от група от източноевропейски държави. Но през изминалите месеци на тиха дипломация и политически ходове единствено Русия потвърди, че за еврокомисаря е водена кампания. Москва, която подкрепя Ирина Бокова, обяви, че германският канцлер Ангела Меркел е поискала подкрепа от президента Владимир Путин за нова кандидатура, но не я е получила.
Именно силната подкрепа на Русия е сред притесненията на някои държави по отношение на Бокова, твърдят западни медии. Като проблем за номинацията на Бокова се посочваше и спирането на американското финансиране на ЮНЕСКО, след като през 2011 г. организацията призна автономията на Палестина. Това обаче не решение, за което тя е отговорна, тъй като е взето от страните-членки, а тя е длъжна да го изпълни. Лондон пък дискретно подаде сигнал към София, че няма да одобри Бокова още преди номинацията, заради неудовлетворение от начина, по който тя управлява ЮНЕСКО.
Георгиева ще има фронт от няколко източноевропейски държави зад себе си, както и с опита си на хуманитарен деятел. Това ще я изправи лице в лице с досегашния водач - бившият португалски премиер Антонио Гутереш, който също е известен с дейността си като хуманитарен експерт.
До края на октомври би трябвало ООН да има нов избран лидер, а на 1 януари 2017г. новият генерален секретар трябва да заеме поста си с подготвен екип.
19 коментара
Лудогорец (пет пъти поред шампион на България и две Шампионски лиги), Росен Плевнелиев (най-признатия политик от България и най-добрия от половин век насам) и Кристалина Георгиева (бъдещ шеф на ООН) - това са сродни явления, що се отнася до омразата на червени и десебари срещу всеки постигнат български успех по нормален начин, къртовки труд и усмивка.
Може извънземни да кацнат от Алфа Кентавър и да стиснат ръката на Плевнелиев; може Лудогорец да стигне полуфинал и да продаде някой за 30 млн. евро; може Кристалина да сключи мир между Израел и Арабския свят; но всичко това няма значение за дребните, мразещи, гадни хора от първия ред на публиката.
Всъщност какво би ги задоволило? Какви постижения освен досегашните на Плевнелиев, Кристалина и Лудогорец им трябват, за да ги харесат въпросните претенциозни, потни, фейсбук-агенти, тайнипрофили от сайтове за запознанства или направо откровени русофилистични идолопоклонници?
Голяма грешка, авторитет не се срива, с какво сте по различни от соц времето, пак да са нашите.
Къде са пуканките, искаме и бира :Д
Сагата ООН за родината ми приключи по най-тъпашкия начин. 1% шанс да имаше г-жа Бокова, той бе пропилян заради елементарно подклаждане на нова конфронтационна линия в обществото. Г-н Борисов явно е силно притеснен за изхода на президентските избори, за които герб нямат смислен кандидат и запали фитила на бомбата "ООН".
Освен блудкавия вкус в устата от тази откровено алогична постъпка, остават без отговор и много въпроси:
1. Кой управлява държавата, след като още преди заседанието на МС, в чиито дневен ред е и тази точка, г-н Борисов обявява решението на колективния орган? МС го играе перде на едноличния собственик на държавата ли? За какво ни е такъв МС?
2. Защо г-н Борисов през февруари подкрепи кандидата, издигнат от предишното - добро или лошо, но легитимно - правителство, а седем месеца по-късно се попишманява? Това проява на вечната несигурност какво да предприеме ли е? Или е проява на гербаджийския партизанлък - сменяме всички, които не са наши?
3. Колко кандидати за ген.секретар към 28 септември има България?
4. Г-н президентът кога беше честен с нацията - онзи ден, когато прегръщаше пред камерите г-жа Бокова и й демонстрира подкрепа или днес, когато заявява подкрепа на новата кандидатка? Добре, че си отива...
5. Има ли някой, който сериозно да вярва, че подкрепата на Литва, Унгария, Хърватска и Германия е достатъчна през главата на някоя от петте страни постоянни членки на СС на ООН да наложи чиято и да било кандидатура?
Всъщност не съм го крил, че ми се все едно как ще се казва поредния ген.сек на ООН. Абсолютно сигурен съм, обаче, че няма как да се казва Кристалина Георгиева. Дамата всъщност размете пистата на г-н Гутереш, докато искрено вярваше, че г-н Барозу лобира за нея.
Това скучно иди ми - дойди ми, което ни разиграха Борисов & Со за мен е унизително. За вас - не знам.
Между другото, помня един коментар във форума от сходните събития през февруари, когато дълги дни нацията очакваше с каква имея ще се събуди г-н Борисов. Колегата прогнозира, че България ще си провали кандидата за ген.секретар, като за награда избраният шеф ще назначи българин за зам.генерален секретар. Споменато беше името на Николай Младенов. Пред него пишеше "г-жа"...
Приключих с темата Борисов и ООН.
Браво, докторе! Удоволствие е да ви чете човек. Един от малкото сте, които изказвате позиция и я защитавате.
До коментар [#4] от "D-r D":
Както и в предишните си коментари D-r D точно напипва пулса на ситуацията. Бих само добавил, че се изисква рядък талант (за българското правителство) да си вкараш два автогола подред - оттеглянето на подкрепата за Бокова (-1) и издигането на Георгиева (-2). Това е отлична карта за Португалия (Гутериш) тъй като сега спокойно ще могат да кажат - "да, бяхме готови да подкрепим кандидатура от Източна Европа, жена, ама нали виждате какъв цирк се получи..."
Олеле малееее - че карикатурите за президент ни бяха малко...
Едно много-добро решение на правителството! Бокова първо се кандидатира за генсек ( ах, как я обичат комунистите тази дума), та после чакаше правителството да я излъчи, като го постави едва ли не пред свършен факт. Но, не биде. В крайна сметка разумът надделя!
До коментар [#1] от "Vladimir Lyubenov":
Господине, поздравявам Ви за силния коментар. Заемам същата позиция като Вас.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.