Teменужка Петкова: Две компании имат интерес да изграждат "Белене"
Министърът на енергетиката пред "Капитал"


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Визитка
Теменужка Петкова има магистърска степен в специалност "Счетоводство и контрол". Преминава обучения в областта на "Вътрешния одит в публичния сектор" в министерствата на финансите на Ирландия и Великобритания.От 1992 г. до 2000 г. заема длъжностите финансов ревизор и финансов експерт в Столичното управление "Държавен финансов контрол". Кариерата й продължава в Агенцията за държавен вътрешен финансов (АДФИ) контрол като държавен вътрешен одитор и началник на отдел. В периода 2010 - 2013 г. заема длъжността директор на АДФИ. По време на правителството "Орешарски" е отстранена от поста, като според самата нея една от основните причини за това са разкритията на злоупотребите, извършвани по проекта "Белене", които държавната агенция прави през 2012 г.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Без държавни гаранции за изкупуване просто няма да стане . На пазарен принцип е невъзможно да се изгради АЕЦ у нас освен ако подарим реакторите . И вероятно това точно ще направят за да има интерес и виновните да им се размине. Мераклиите да строят ще купят от НЕК на силно занижени цени злополучните реактори ,за да им излезе сметката, и вероятно ще има все пак договор за изкупуване под някаква форма . Колкото до хъба, той няма да се случи най-вероятно и дано не се случи . Ние имаме интерес от диверсификация на доставките , но за това не е нужен хъб , а други източници на газ и мир в Близкият изток .
Няма ли някой да влезе в затвора заради тези безобразия? Харчили, крали и нищо. Прокуратурата спи. Няма такава държава в Европа!
Половината истина. Референдумът за Бургас - Александропулис беше местен. Само в Бургас с предизвестен резултат. Държавни проекти не могат да се решават на местно ниво. Очакваше се заключение ОВОС. Решението беше положително - проектът не е опасен за околната среда. Два дни след това правителството се отказа от него.
Теменужка Петкова да не се прави на ухапана а да предаде Арбитражното дело на Министърът на финансите Владислав Горанов и да завеждат регресни искове срещу всички виновни длъжностни лица. >:-)
Две компании имат интерес да изграждат "Белене" : едната е руска, а другата - съвецка!
До коментар [#5] от "longin":
Нито едното, нито другото....
[quote#5:"longin"]едната е руска, а другата - съвецка![/quote]
Единствено китайците имат интерес да строят АЕЦ на балканите, но те са заети в Румъния, там местните се дърат прилично и не създават излишни проблеми .... :-)
ДИРЕКТИВА 2011/70/ЕВРАТОМ посочва, че отговорност за управлението на отработеното гориво и радиоактивните отпадъци носят държавите членки на чиято територия се създават тия радиоактивните отпадъци. Износът за страни извън ЕС е разрешено при много строги задължителни условия: третата страна трябва да има окончателно хранилище в експлоатация, в момента на транспортиране на отпадъците. Такова хранилище за високо радиоактивни отпадъци, според международното определение, трябва да бъде дълбоко геоложко хранилище. В момента, такива дълбоки геоложки хранилища не съществуват в света, нито има строителство на хранилища извън границите на ЕС. Подобно строителство отнема най-малко 40 години.
Teменужка Петкова: Две компании имат интерес да изграждат "Белене"
Какви компании, какъв АЕЦ?
Кой ще съхранява над 100 000 години високоактивните отпадъци останали от ядреното гориво? Кой ще плаща и защо изобщо ни сервирате тия идиотщини след като в региона и в България има изградени мощности превишаващи няколко пъти нуждата от ел. енергия. Да не говорим, че тая енергия е базова и ще е твърде скъпа.
От време на време има интерес, после няма интерес.
Някой път е гьол, друг път потенциална централа.
Някой път ще пляскаме руснаците, друт път те ни пляскат.
.....Сега правим хъбче. Енергийно. Да си го направим друго ни не трябва.
До коментар [#6] от "boby1945":
Румъния си има индустрия и е нормално да им трябва ток. У нас само туризъм, сглобяване на части за автомобили, разни ишлемета и аутсорсване. Съществуващите мощности за производство но ел. енергия бездействат. Износът на ел. енергия се осъществява на смешно ниски цени. Произвежданият през нощта ток НЕК задължително изкупува и го унищожава на тотална загуба в помпите на ПАВЕЦ.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.