Бързото връщане на ДДС: Само за миньони
Облекчението ще работи само за безрисковите компании, поискали да възстановят до 3 хил. лв. месечно, според вътрешно указание на НАП
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Националната агенция за приходите ще възстановява ДДС на фирми отличници без проверка. С новината се похвалиха преди месец от самата агенция, а медиите я отразиха обилно.
Идеята данъчните да връщат надвнесения ДДС за дни безсъмнено е положителна, защото означава по-бързи оборотни пари за белия бизнес. Дяволът обаче се крие в детайлите. А те са, че от облекчения режим могат да се възползват само много малки фирми или такива с незначителен данъчен кредит. Големите компании, които всъщност са и най-заинтересовани да получат бързо ДДС заради значителните суми, ще го правят както досега – след проверка или ревизия. Това показва писмо на изпълнителния директор на НАП Бойко Атанасов, изпратено до структурите на агенцията, с което "Капитал" разполага. То явно цели да предпази бюджета, но и почти убива добрата новина.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Посочените факти в статията са относително верни. Искам да добавя ТРИ неща: 1. Все пак по-добре е дребните и изрядни фирми и суми да бъдат администрирани бързо: наистина да се пилее времето и парите за малки суми не е ефективно и за двете страни и от тази икономия печелят всички, колкото и странно да е. НАП се обвобождава от досадни проверки и има време за по-сериозни суми и неща. Позната данъчна ми се оплака, че преди това нещо често е изисквала документи, най-смешният е за 1,60 ДДС за възстановяване. То фактури, писмени обяснения в любов към НАП, акт за възстановяване, подписи, ако нямаш електронен и пр.
2. ДДС-то, което една фирма има да получава, са си нейните пари, която тя е платила на доставчика си или е внесла директно в бюджета при внос. Така че Държавата задържа чужди пари, а не да чака някой да я кредитира, както е посочено по-горе. Това обаче е при коректност; има фирми, които с години НЕ ВНАСЯТ ДДС, не биват проверявани и де-регистрирани - от тях НАП търпи загуби при условие, че връща данъка на изрядните. Точно там трябва да се насочат освободените от тази процедура ресурси.
3. Не е коректно и редно да се създава привилегированост за едни фирми пред други. Та един вносител, платил с кредит ДДС при внос да речем десетки хил.лева на практика финансира безлихвено бюджета, а същевременно плаща лихви към банката за същия период. Това, че сумата на ДДС-то е голяма не бива да влияе на възстановяването й - държавата все пак си е получила данъка своевременно при вноса, а го държи с месеци. Това трябва да се промени.
Когато едно решение създава повече проблеми, отколкото решава, време ли е то да се преразгледа и евентуално премахне?
Всеки дребен фрийлансер (лице, което работи на свой риск и за своя сметка, като предлага услуги с личен труд - „самоосигуряващо се физическо лице, което не е едноличен търговец“), който извършва услуги от разстояние и получава плащане от европейска фирма (даже и да е 10 евро - независимо от размера) трябва да се регистрира по ЗДДС и да подава справки-декларации по същия начин като големите фирми.
Тези мерки по никакъв начин не спират кражбата на ДДС и други подобни данъчни измами. Може би само ги ограничават до „наши хора“. Време ли е да се преразгледат данъчните закон и регулациите, които създават проблеми за всички и слабо засягат нарушителите?
Много често методът „via negativa“ решава проблемите много по-добре от „via positiva“ - вместо да добавяме нещо за да решим един проблем може да е по-добре да отнемем нещо.
Вместо да пишем нови закони, може би е добре да премахнем старите.
Вместо да усложняваме бюрократичната машина, която мачка законния бизнес - може би е добре да премахнем част от нещата, заради които тази машина съществува.
Премахне ли се ДДС - много от данъчно-счетоводно-бюрократичните проблеми ще изчезнат. При премахване на данъка върху печалбата на юридическите лица (който реално се плаща винаги от физически лица - юридическото лице само формално го събира/удържа от физическите и го внася, реално го плащат хората, защото юридическите лица са колективно въображаемо - те не съществуват наистина).
Премахването на ДДС и данък върху печалбата на юридическите лица ще премахне нуждата от водене на усложнено (излишно от държавата) счетоводство, ще облекчи правенето на бизнес.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.