Имат ли нужда общините от омбудсмани
Във време, когато диалогът между местна власт и граждани е счупен, това може да е полезна брънка
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Малко хора знаят, че Мая Манолова не е единственият омбудсман в държавата. По закон общините също имат право да си назначават посредници, които да им помагат в диалога с хората. Човек би предположил, че във време, когато всяка втора община в страната има драма с протести, скандали, корупция, неразбиране, местната власт ще търси отчаяно всяка форма на комуникация, която би потушила недоволството. Но не би.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Това, което не се споменава в статията е следното : Омбудсманите имат право на достъп на какъвто и да е документ по конкретна жалба на физическо лице. Но, особено кметовете, които в болшинството си по принцип са от управляващите / в този момент /, въобще не им е гот да се разкриват, понеже покрай сухото излизат и далаверите им - а те са навред и във всяка една сфера и във всяко едно кметство - просто системата ги прави мошеници, иначе няма да са там. Ако искате вярвайте! И при условие, че омнито нещо не е на кеф /разбирайте го както щете: политически и финансов основно/ да речем не е от гербатите, може да срине кмета и институцията с достоверни факти. Страх омбудсман пази. Парите и бюджетите като аргумент са ала-бала - могат по нам коя си Директива да ги осигурят, но просто не ги устройва, понеже ще трябва да плащат и на други, за да мълчат и прикриват злоупотребите им. Ами ако /не/ дай си боже Гражданинът е ПРАВ? И отнесе нещата извън ....
Бабини деветини. Текст, изобилстващ от добри надежди и детска наивност. В момента, в който обмудсманите станат задължителни, ще се намърдат всякакви калинки там. Аз лично голям ефект от работа на местен (а и национален) омбудсман не съм видял. Хората не ходят при тях, защото те са новата версия на арменския поп. Отиваш да лаеш при него, за да не притесняваш кервана. Най-смешно е как давате точно Стара Загора и София за пример, а в същото време говорите за местни протести. Доколко омбудсманите са предотвратили проблемите, предизвикали протестите?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.