Четири нови компании са заявили интерес да пренасят газ през бъдещата българско-гръцка връзка, газопровода IGB. Това стана ясно след "промоционалната" среща, на която бяха поканени потенциални кандидати да резервират капацитет за пренос на газ по тръбата. Събитието беше организирано в София от министерствата на енергетиката на България и Гърция.
Досега интерес към проекта на първа фаза на пазарния тест, която не е обвързваща бяха заявили общо девет компании за 4.3 млрд. кубични метра годишно, което надхвърля първоначално планирания капацитет от 3 млрд. куб. метра.
В момента тече втората фаза на пазарния тест, в който кандидатите трябва окончателно да се ангажират със заявки за конкретни количества газ, които ще пренасят. Това означава, че най-малко за пет години те се задължават да плащат транзитни такси независимо дали пренасят газ през газопровода или не. Втората фаза на пазарния тест трябва да завърши до края на октомври.
Кой не дойде на срещата
На промоционалното представяне на проекта са били поканени общо 33 фирми, от които основно търговци и няколко системни оператора. Не всички обаче са уважили поканата. Една от тези фирми е американската Noble energy, която откри залежи на газ в Кипър и беше заявила интереса си още в първа фаза на проекта. Отказът да изпратят свой представител се изтълкува от акционерите като отдръпване от първоначалните намерения на компанията. Друга американска компания - Cheniere, която е един от най-големите търговци на втечнен газ, също не присъства на събитието.
На срещата са били поканени още представители на BP, "Нефтогаз"- Украйна, ОMV, Trafigura, които обаче не са изпратили свой представител поне според предварителния списък с гости.
Основните играчи
Най-голям капацитет за пренос в бъдещата връзка засега е заявила българската "Булгаргаз", която смята да внася през нея 1 млрд. куб. метра газ годишно, които бяха договорени с азербайджанската SOCAR, която разработва находището "Шах Дениз 2". Големи количества газ има и от държавната гръцка компания DEPA, която е и акционер, и от гръцката Gaztrade, част от Copelouzos Group. Според запознати източници Gaztrade е заявила капацитет за други търговци, на които се разчита да проявяват интерес към проекта. Компания, която се смята за сигурен участник, е италианската "Едисон", която е другият акционер от гръцка страна. Преди дни стана ясно, че SOCAR е заявила капацитет само за по 50 млн. куб. метра годишно за пет години, което е незначително количество. Други компании, които бяха заявили участие по време на първата фаза, са вече споменатата Noble energy, OMV Petrom и две български газoразпределителни компании - "Ситигаз България" и "Черноморска технологична компания".
Как ще се финансира проектът
Една от идеите за финансирането на проекта за междусистемна газова връзка е това да стане през структурните фондове на България и Гърция, коментира Теодора Георгиева, изпълнителен директор на проектната компания от българска страна. Общата стойност на газопровода засега е 220 млн. евро. Брюксел вече отпусна 45 млн. евро като част от европейската енергийна програма за възстановяване, но останалите средства трябва да бъдат осигурени тепърва. За тази цел българският парламент одобри държавна гаранция от 215 млн. лв. за тази година. Самото изграждане обаче едва ли ще започне по-рано от края на 2017 г., тъй като тепърва ще бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител на съоръжението.
Гръцкият терминал
Американската Chenierе проявява интерес към включване в проекта за терминал за втечнен газ край Александруполис, който ще се изгражда от Gastrade. Това каза Костис Сифаниос, който представляваше гръцката компания по време на организираната в София среща. Към проекта интерес проявява и Българският енергиен холдинг (БЕХ), който обмисля да влезе в него с акционерно участие от 25%. Това при обща цена на проекта от 380 млн. евро означава инвестиция oт около 76 млн. евро.
Четири нови компании са заявили интерес да пренасят газ през бъдещата българско-гръцка връзка, газопровода IGB. Това стана ясно след "промоционалната" среща, на която бяха поканени потенциални кандидати да резервират капацитет за пренос на газ по тръбата. Събитието беше организирано в София от министерствата на енергетиката на България и Гърция.
0 коментара