Минималните заплати в здравеопазването се вдигат с между 15 и 39%
Здравната каса дължи 190 млн. лв. на болници в ЕС


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
С между 15 и 30% ще се вдигнат минималните осигурителни прагове на възнагражденията в системата на здравеопазването. Това стана ясно в понеделник, когато бе подписан Колективен трудов договор в отрасъл "Здравеопазване" между представители на работодателите, синдикатите и държавата. Домакин на преговорите и подписването беше министърът на здравеопазването Петър Москов, предава "Дневник".
Споразумението, което не е подновявано от 2013 г., влиза в сила от датата на подписването му - 10 октомври, и изпълнението му не изисква допълнителни средства извън предвидените в бюджета, поясни министърът. По думите му най-сериозно ще е увеличението за редовите лекари и медицински сестри, санитари и лаборанти - между 29 и 35%.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Хайде да започнем да правим разлика между минимални осигурителни прагове (МОП) и работна заплата. МОП означава, че работодателят не може да начислява осигуровки на сума под МОП за съответната длъжност. Но не означава, че не може да плаща по-ниска заплата. Ако МОПна санитар е да речем 500 лв това е долната граница за начисляване на осигуровки, но заплатата му може да е и 450 лв. Това не е увеличаване на доходите, а пълнене на социалните фондове.
[quote#1:"D-r D"] Това не е увеличаване на доходите, а пълнене на социалните фондове.[/quote]
Така правят с всички професии, които са "на открито". Например- продавач-консултант- МОП над 500 лева. А за работник в различни производства, където е необходима квалификация- по -ниска? Защо? защото продавачът е в магазина постоянно и не можеш да излъжеш, че е на 4 часа. А в производството, където проверяващият трябва да влезе през портала и т.н може да му се каже всичко.
До коментар [#2] от "чобанмахала":
Мисля, че това е някаква врътка в тристранката. Има и нещо такова - колкото по-сенчеста е някаква професия, толкова по-висок е МОП, за да плащат повече осигуровки, пък ако искат да работят на МРЗ.
До коментар [#3] от "D-r D":При сенчестите високият МОП не води до високи постъпления, защото тогава работникът е назначен не на пълен работен ден , а на половин... В резултат все работникът го отнася-ще има ниска пенсия.
До коментар [#4] от "чобанмахала":
ами не знам кои са сенчести ,но моята лекарска фирма има средно около 4000 лв средномесечно данъци и осигуровки ,отделно заплати за 8 човека на реални стойности и осигуровки и вече цяла година капитациите ,които се плащат при ОПЛ не покриват разходите за тези заплати , а точно напротив .Така се получава ,че средния персонал е със сигурна висока заплата , сигурен договор ,поради изискване на касата за 1 среден персонал на 1000 души записани , а никой не се съобразява с приходите на фирмата на лекаря , които често не покриват изобщо разхода за заплати , да не говорим ,че често средния персонал ,особено в малките населени места , където няма други такива кадри ,се изживява като единствен ,незаменим ,не ходят на работа , прибират си оборота в джоба ,това го няма в нито един бранш.
Капитал, предполагах, че е грешка, но явно е неразбиране.
В заглавието пише: "Минималните заплати в здравеопазването се вдигат с между 15 и 39%", а материалът започва с: "С между 15 и 30% ще се вдигнат минималните осигурителни прагове на възнагражденията в системата на здравеопазването."
Двете твърдения определено се отнасят за две различни неща. Няма ли що-годе икономически грамотни хора в редакцията?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход