Ребусът с квадратчето "не подкрепям никого" все още няма решение през ЦИК
В Изборния кодекс е заложено изкуствено завишаване на процентите на подкрепа на кандидатите за президент, полза има само първият
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Не съществува опция, при която ЦИК да може да избира директно да приложи текст от Конституцията, вместо текст от Изборния кодекс, който й противоречи. Това коментираха пред "Капитал" конституционналисти по повод на актуалния казус от последните дни за отчитането на гласовете "Не подкрепям никого" - новата възможност в ИК, въведена с последните промени, заедно със задължителното гласуване.
Гласовете на българските избиратели, задраскали квадратчето "Не подкрепям никого" в бюлетината за избор на президент и вицепрезидент, ще бъдат отчитани само при определяне на изборната активност, но не и при изчисляване на процентите на подкрепа на отделните кандидати. Това, съчетано с широко рекламирания "задължителен вот", може да създаде доста неприятни изненади, чиито последици за момента и социолозите не са в състояние да определят.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
Гарантирано от ГЕРБ...
Повече ме интересува на референдума колко ще гласуват...
Баси парадокса?? Българите избягали в чужбина заради политиците,искат да имат повече избирателни секции,за да могат да гласуват за същите тези политици заради които избягаха!! ....мат'ряле мисли!!
До коментар [#3] от "monom":
Това някаква опорна точка ли е или какво? Какво да правят хората - да не гласуват, за да не пречат на гласовете на манговците да решат изборите?
Предлагам, когато задраскалите квадратчето са повече от 50%, това да служи като вето на избирателя. Изборите да се анулират да се насрочат нови. Така политиците ще започнат да внимават какво и кого предлагат, а и ще се зачете демократичното правило за мнозинството.
До коментар [#5] от "kaczar":
И по-точно:
Ако "не подкрепям никого" получи над 50% печели и има нови избори, а ако е под 50%, но на второ място, отива на балотаж срещу бървия и ако на втория тур спечели, пак изборите се анулират.
Не може над половината избиратели да са непредставени и това да се нарича "демокрация"
А бе къде е агент юНиколай да ни светне
по въпроса.
Хем беше и К съдия.
Един от гръбнаците на ГЕРБ е голяма
Част от доносническият апарат на
Комунистическият режим според мен.
Използва се като скелет за структуриране,
Функциониране и гласуване на партията.
За президент няма никакво значение дали тази опция "не Сакам никой" я има или не..
Президента е този, който спечели най-много гласове, дали на 1ви тур или на белотаж няма никакво значение..
При парламентарни избори би било доста по-интересно..
Особено както има шанс ГЕРБ да не спечели през. избори, а с това да подаде и оставка правителството (поне ако си държи на думата бат бойко)..
Може би 1 хубаво нещо се сещам с тази опция "Не искам никой"..
Би следвало, нито един глас от този тип да се усвоява като партийна субсидия...
До коментар [#8] от "sv3tli0":
Напротив, има огромно значение.
Да кажем, че гласуват 50% от избирателите, подлъгани от уж задължителния му характер. Това са 3 436 000 гласа. За да има избран кандидат на първи тур, той трябва да получи над 50% от гласовете.
Според методиката от тези 3 436 000 действителни гласове изваждаме например 1 млн. също действителни, гласували срещу всички (квадратче - не избирам никого). Остават 2 436 000.
Половината от тях са 1 218 000 гласа, с които президентът е избран още на първи тур, макар с фактически 17.7% от гласовете на избирателите и с 34.4% от целия вот!
Опаа! А по Конституция трябваше да са над 50%!
Съществува и още един скандален проблем. В избирателните списъци засега са включени 6 873 589 избиратели.
Към 1 януари пълнолетните граждани на 19 г. вкл. и повече са били 5 842 527 (без тези на 18 години, които са около 60 000). Намалението на населението заради смъртност по официалните данни на същата статистика е средностатистически с по 3.5 хиляди на месец. Т.е. 35 000 за 10-те месеца до изборите - без мигрантите, които окончателно напускат от страната. гастарбайтерите нинаква статистика не ги лови).
С други думи - дори от този първи прочит имаме 1 млн. фантоми. Реално - доста повече заради миграцията.
При трика със задължително гласуване вече не е проблем да се надуе в самата Централна избирателна комисия активността с този претекст. И да гласуват и фантомите.
До коментар [#9] от "Григор Лилов":
Примерът, който давате го има в текста, стига някой да има желание да го прочете!
:-)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.