Министерството на образованието и науката (МОН) е прекратило обществената поръчка за лицензи за продукти на Microsoft, която беше обявена в края на май. От решение на министър Меглена Кунева, публикувано в четвъртък на сайта на МОН, става ясно, че и тримата кандидати са предложили приблизително двойно по-висока цена от прогнозната от 10 млн.лв. и бюджетът на министерството няма възможност да я покрие. Не са намерени допълнителни средства и след разговори с финансовото министерство и Министерския съвет, пише още в решението.
Неясната инвестиция
МОН беше планирало да плати близо 10 млн. лв. без ДДС за лицензи за 13 софтуерни продукти на Microsoft в срок до края на януари 2019 г. Сред тях са права както за надграждане на актуалната или по-ниска версия на Microsoft Windows, така и за Microsoft Office Professional Plus, използване и достъп до сървъри.
В поръчката бяха описани прогнозен брой ползватели в детски градини, училища, университети, БАН и научни институти. Най-голямото перо беше за предучилищно и училищно образование, където бяха предвидени 65 хиляди ползватели на операционната система, офис пакетът и CAL лиценза за сървърен достъп.
Подобни търгове се обявяват на всеки три години, без да е ясно на каква база е направена сметката за ползвателите, доколко се използват тези продукти от учителите, преподавателите, учените и администрацията в сферата, както и дали покупката отговаря на нуждите на сектора.
И предопределените победители
За разлика от ефекта на инвестицията, печелившите от нея бяха ясни - Microsoft и доставчикът на лицензите. Ограничението за участниците в обществената поръчка да притежават официално писмо от оторизирания дистрибуционен център на Microsoft за Европа, Близкия изток и Африка, което доказва статут на Licensing Solution Provider, свеждаше потенциалните кандидати до три фирми - ЦАПК "Прогрес", "Компарекс" и "Телелинк".
От документацията на обществената поръчка се вижда, че и трите са подали оферти и са отговаряли на изискванията. Най-ниска цена - единственият критерий за избор на победител - е предложил консорциумът между ЦАПК и издателството "Сиела" - 19,9 млн. лв. ЦАПК "Прогрес" традиционно печели доставката на лицензи на Microsoft в държавната администрация през последните 15 години. През 2013 г. МОН й възложи и предишната подобна поръчка за сферата на образованието и науката, отново в консорциум със "Сиела". Управител на издателството е Веселин Тодоров, който е и член на националния съвет на партията на Меглена Кунева "Движение България на гражданите".
Изненадващо, всички участници са предложили много над прогнозната цена на поръчката. Офертата на "Телелинк" е била 20,4 млн. лв., а на "Компарекс" - 20 млн. лв.
"Доколкото системите на образованието и науката нямат готовност да преминат на софтуерни решения с отворен код, единственият приложим вариант е да се увеличи финансовият ресурс до размера на предложената най-ниска цена и процедурата да продължи", пише в доклад на главния секретар на МОН Красимир Вълчев, като този аргумент е бил представен и пред Министерския съвет. В крайна сметка обаче МОН не е получило допълнителни средства, за да покрие цената на "Сиела-ЦАПК" и така търгът е бил прекратен.
Поръчката вероятно ще бъде пуснат наново с по-малък обхват, тъй като сега действащите лицензи са изтекли още през февруари, а министерството не е давало знак да мисли в посока децентрализиране на процеса или продукти с отворен код. "Предлагаме процедурата да бъде прекратена, доколкото продължаването й би довело до сключване на финансово необезпечен договор, като веднага трябва да стартира подготовка на нова процедура с изследване на възможностите за намаляване на обхвата на лицензирането за втората и третата година от периода с цел постигане на приемлива за бюджетните възможности на министерството цена", пише още в доклада на Красимир Вълчев.
Министерството на образованието и науката (МОН) е прекратило обществената поръчка за лицензи за продукти на Microsoft, която беше обявена в края на май. От решение на министър Меглена Кунева, публикувано в четвъртък на сайта на МОН, става ясно, че и тримата кандидати са предложили приблизително двойно по-висока цена от прогнозната от 10 млн.лв. и бюджетът на министерството няма възможност да я покрие. Не са намерени допълнителни средства и след разговори с финансовото министерство и Министерския съвет, пише още в решението.
24 коментара
На МОН кога ще му светне крушката , че МС не са монополисти. Отворените алтернативи са , в пъти по-ефтини , по-ефективни, няма лицензи , няма вируси .
Еми толкова. Цена за ОС на свободния пазар около 200 - 250 лв.; цена за офис пакет 130 - 250, в зависимост от лиценза; сървърен лиценз между 65 - 100 лв. на потребител. Някой е бил много оптимистичен с прогнозна стойност 3-4 пъти по-ниска от пазарната цена.
Те трябва тия лицензи да им ги подаряват. На всякъде за образование лиценза е безплатен щото като ги научат на тия програми нищо друго не знаят и така Маикрософт си усигуряват бъдещи купувачи. Имах възможност да се докосно до така наречената образователна система и мога да кажа , че е тотално сбъркана. Децата знаят само прозорец и микрософт офис. За свободен софтуер и офис не знаят нищо. На мой въпрос защо не ги запознават с тях, отговора беше нямо го в програмата. Аз ако ги взимам на работа трябва да дам 1000 лв. за лицензи на майкрософт щото те от друго не разбират. Кой сега трябва да плаща?
linux (mint или ubuntu) + libre office са без пари. Остават 10 милиона които могат да се дадат за лечение на деца или за помощи за пострадали при бедствия.
да минават на Линукс, де*** тулупите, с тия 10 млн могат да си намерят линукс администратори :)
Линуксчето ми си кръцка за без пари, няма документ (за всекидневна употреба), който да не може да се напише с Либре Офис - също за без пари!!!
""Доколкото системите на образованието и науката нямат готовност да преминат на софтуерни решения с отворен код, единственият приложим вариант е да се увеличи финансовият ресурс... "
- Понеже няма далавера, затова е всичко. А в Румъния тия щяха вече да са в затвора ... Нямате готовност да спрете да крадете. Бих ви напсувал, но ще ме цензурират.
До коментар [#5] от "Xumpomo name":
ама за такава гениална идея трябва да си държавник а не чиновник на държавна хранилка. За 10 милиона всеки да сметне колко работни места за програмисти да ви поддържат системите, ще се открият... Ама трябва д
Минавайте на Linux и това е.
И сървърни продукти има колкто искате, почти всичките са безплатни. Ubuntu за десктоп става много добре. За 10 млн. ще се намерят много местни фирми, които да предоставят поддръжка или IT специалисти на щат да поддържат системите.
Много е зле положението... Хората, свикнали да си инсталират и компилират сами Линукс сега ще (продължават да) обясняват как всичко е лесно и приятно :).
Линукс е абсолютно неприложим и с пъти по-скъп за внедряване в нашата ДА, с нашите процеси и "нашите" изпълнители. Факт!