Windows-ът на корупцията

Румънски политици и бизнесмени бяха осъдени за сделки с продукти на "Майкрософт". Приликите с България са много

Бизнесменът Дорин Кокош беше осъден на две години затвор за търговия с влияние и пране на пари.
Бизнесменът Дорин Кокош беше осъден на две години затвор за търговия с влияние и пране на пари.
Бизнесменът Дорин Кокош беше осъден на две години затвор за търговия с влияние и пране на пари.    ©  Inquam Photos / Octav Ganea
Бизнесменът Дорин Кокош беше осъден на две години затвор за търговия с влияние и пране на пари.    ©  Inquam Photos / Octav Ganea
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Уговаряне на обществена поръчка с предопределен кандидат на тайна среща в хотел, пари за партийната каса, с други думи – класическа корупционна сделка. И макар действието да се развива не в България, а в Румъния, приликите всъщност са стряскащо много. През есента на 2014 г. румънският антикорупционен орган – Национална дирекция "Антикорупция" (ДНА), повдига обвинения на редица политици – предимно бивши министри, но и близки до тях бизнесмени, по обвинения за корупция и търговия с влияние. До съд стигнаха едва четирима, но през октомври решението на румънския Върховен касационен съд беше окончателно – четири осъдителни присъди.

А обвинението срещу тях е повече от интересно. Става въпрос за търговия с влияние при възлагането на договор от страна на държавата за закупуването на лицензи на "Майкрософт". Първия път – при директно договаряне без обществена поръчка, втория – с предопределен изпълнител. Под наем. През един и същ посредник. Напомня ли ви на нещо?


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    8th_ball avatar :-|
    8th_ball
    • + 5

    У нас е много е страшна ситуацията в образованието. На моя приятелка дъщеря ѝ учи в една от възможно най-елитните гимназии. Преподават им целия МС Офис (което си е държавно лобиране за продуктите на определена компания). При това трябва да имат непременно версия 2013 (явно преподавателят се обърква, ако види нещо друго). При което периодично се инсталират (пиратски, разбира се) приложения от сорта на Аксес и Вижуал Бейсик, които на лапето за нищо няма да ѝ потрябват, освен да си вземе изпита. При това лапето е умно (за разлика от държавната ни администрация), трябваха му около 2 минути за да си свърши работата на Лайбър Офис, при това под Линукс, който виждаше за първи път през живота си.(Без задачите с Вигъл Бейсик, разбира се).

    Това е само предисловие. Въпросите са следните - за чий образованието трябва да се привързва към определени програмни продукти, хеле пък към определени техни версии? Как може родителите да се задължават да се сдобият да се сдобият с точно определен програмен продукт, който сам по себе си не струва малко? Как изобщо може бедната ни страна, която иначе се слави с умните си хора, да си позволи скъп програмен продукт, при положение, че държавната администрация на една Бавария, например, е изцяло на Линукс и съответните приложения? Не е само Бавария, хората, които са си изкарали парите с пот, си ги броят.

    Резюме - при нас също е корупция, та дрънка. При това изключително вредна и опасна.

    Нередност?
  • 2
    gavrilov avatar :-|
    gavrilov
    • + 1

    До коментар [#1] от "8th_ball":

    "Основният е, че по този начин се блокира имплементирането в държавната администрация на софтуер с отворен код, който на практика е безплатен, актуализацията му – също. "

    отворен код = няма далавера, лошо...

    Нередност?
Нов коментар