Новото поколение в бизнеса
Малцината, които се решават да започнат нещо свое в България, имат ясен поглед какво трябва да се промени
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Темата накратко
- Три са основните пречки пред това да има повече започващи бизнеси в България – образованието, липсата на предприемаческа култура и лошата бизнес среда (корупция, политическо влияние).- Въпреки масовото разбиране финансирането и бюрокрацията не са най-голямата спирачка за предприемачите. Много по-голям проблем извън големите градове е липсата на достатъчно активно население и следователно ниското потенциално потребление.
- Там, където тези пречки не съществуват - в сектори като IT услугите и в места като София и Пловдив, предприемаческата активност нараства.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
👍Колко бих се радвал подобни теми да станат фокус на повече медии.
Добро обобщение и отлична тема!
Всъщност надявам се следващата тема да бъде деструктивното влияние на еврофондовете върху бизнес средата.
Кой кого всъщност уби - Бай Ганьо Алеко или обратното? Алеко си има няколко паметника, а бай ви Ганя стана за посмешище. После 45 години съветска власт. И 25 мутробарок. Колко казваш - 3,5%? Доста си е ...
А открийте 10 разлики между Доналд Тръмп и Бай Ганьо! Ми бай ви Ганя е къде по-смилен герой. Ама единия е кандидат-президент, а другия нарицателно за простащина.
Яжте бахура на дъртия Ханс и когато ви узреят чутурите, елате па целунете ръка.
БГ е култура на смъртта. Велик е само умрелия, живия е някак си лош и недействителен. Общото между всички уважавани българи е че са умрели. Жив велик няма. Освен вероятно Тиквоча и Стоичков. Баси!
А-а-а, щЕх да забравА другия проблем - у нашенкско 'секо ООД с пет фактури, колко' за 3 британски заплати се 'зЕма насериозно. Императори и императрици, дръж се земльо!
Искам да кажа че болестта е двояка - от една страна утрепания народец гледа хем с подозрение, хем със страхопочитание новите "принцове". Те от своя страна загърбват лучения си дъх и почват да се гъзорчат като кауни. И става едно неразбиране на иначе ествествените отношения измежду человеците. Като че всички вкупом правим нещо не съвсем редно, спороно морално и от друга страна приказно. А говорим за както казах - няколко британкски заплати на месец. У наше село е така, не знам как е у ваше :-)
БГ бизнес си хумор и забава, като откъдето и да го гледаш.
Като човек преживял и двете, за мен е спорно кое е по-рисковано - гражданския брак или регистрирането на ЕООД. Успоредно на ниската предприемаческа активност сме свидетели и на ниска брачна активност. Излишно е да споменавам че в земеделското общество едното и другото са били на практика равнозначни - жениш се, значи правиш къща и свиваш ферма. Това едно време - сега ни едното, ни другото. Не знам дали сега е по-трудно или лесно. Знам че ако я караме така - без фирми и деца сме на затриване. Голямо зло споходи татковината ни - беднотия и бездетие. Н'екви сурогати, ток-шоута и риалита, а на практика - к*р. А иди спори. Да, знам че има някакви много сложни обяснения, главно гей. Без алтернативните да имат общо със ситуацията.
До коментар [#5] от "misho73":
[quote#5:"misho73"]гражданския брак или регистрирането на ЕООД. [/quote]
Ако стане фал,женати може да ти вземе половината имущество.
Докато при ЕООД(най хубаво ООД-ако не знаеш защо,ще ти обясня) можеш да загубиш само капитала си,и да си защитиш собствените активи.
Фирма лесно се открива и лесно се закрива(лесно на фона на Балканите),докато при гражданския брак е доста по различно.
Проблем е когато успееш и станеш по-голям, по-видим и те налазват велможите на местната и национална екосистема с искания за дарения и подкупи. И ако откажеш се почва един тормоз...
В сектора на програмисти и пр. добре.Ами как се стартира нещо,което иска повече финансиране от лаптоп и учене на кодове?
Или само кодове ще произвеждаме и потребяваме?Преди намирането на пари за бизнес,има едни регулации едно чудо,битки с администрация,не ти е работа.
Да си кажем истината - образованието ни куца от край време, за да имаме достатъчно примери за успешни и честни хора.
Навсякъде виждаме, чуваме и четем за далавераджии, корупция, измами и прикриване на доходи с цел усвояване на ДДС.
Няма значение от големината на фирмата, дали е гаражно магазинче, или предприятие, но всички искат да намерят начин да излъжат държавата.
Защото другите го правят.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.