Разговор за много, ама наистина много пари
Еврофондовете помагат много на Европа, твърди ЕК. В тях има много скрити дефекти, отговаря реалността
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Всяка година в Брюксел в началото на октомври се води разговор за много пари.
Европейската комисия нарича събирането Open Days и го е посветила на най-големия финансов пакет в портфейла си - за регионална политика (познат в България като кохезионни и структурни фондове, или още по-просто - еврофондове). Тази година комисията реши да се похвали и точно преди събитието извади огромен доклад за ефектите от тази политика в последния програмен период - 2007 - 2013 г. За хвалене, трябва да признаем, има какво.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
12 коментара
Вместо Орбан, да се чете Борисов-Пеевски.
Бел. авторът.
"Например инвестициите в туризъм и култура често са били водени от общините и са давани най-вече за строителство (като крепостите на Божидар Димитров). Това може да има негативни ефекти, твърди анализът на комисията, като например умишлено раздуване на проектите и слаба дългосрочна финансова устойчивост."
Най-много европейски при се присвояват в общините, със знанието и покровителство на изключителния експерт по еврофондове Т.Д.
Извинявам се за грешките - "европейски пари" и "покровителството".
Наистина има много злоупотреби с еврофондовете,но и много полезни неща се правят.В кварталът,където живея благодарение на еврофондовете се изгради канализация,смениха водопроводните тръби и ремонтираха улиците.Без еврофондове тези неща щяха да станат на куково лято.Така че проблемът не са еврофондовете,а това ,че се краде много от тях и се правят безмислени проекти като стадиони в села с население 300 човека,повечето от които старци.
Уникален аргумент се дава в статията-еврофондовете подобрили живота на хората,защото ако не били те Орбан нямало да е толкова популярен,което било нещо много лошо.Изводът-по-добре хората да нямат канализация и да изливат фекалиите в ями,само и само Орбан да не е на власт.
Това е като роман на Аян Ранд, направо е страшно. Няма как бюрократи без реален бизнес опит да инвестират правилно пари. Този който инвестира трябва да познава страха от загуба, който е основния двигател на успешните инвестиции.
<<е много трудно да защитят пред избирателите си защо продължават да се дават пари само на държави, чиито граждани така или иначе пристигат масово в Западна Европа>>
Има голяма разлика _защо_ източноевропейците пристигат в Западна Европа. Ако става въпрос за социален туризъм (70.000 българи са на социални помощи в Германия) въпросът защо трябва да се плащат допълнителни пари на България е резонен. Ако обаче става въпрос за млади българи изучили се в България и след това работещи в Германия и плащащи вноски в нейната социална и пенсионна система, за избирателите там би трябвало да бъде разбираемо защо под една или друга форма Германия да помага на икономиката на България.
Федерализацията на ЕС и превръщането му в Европейски Съединени Щати би трябвало да предполага още по-силни механизми за преразпределяне между отделните държави. Например, на федерално ниво в САЩ работят общата пенсионна система (Social Security), общата система за застраховане на банковите влогове (FDIC), фондовете за медицинско осигуряване на пенсионери и бедни (Medicare и Medicaid), а по време на дълбоката рецесия преди 7-8 години - и част от помощите за безработица. Такова преразпределение на ниво ЕС би помогнало, например, за "изглаждане" на икономическите сътресения в една страна като Финландия свързани с проблемите на една компания (Nokia), конкретни индустрии (лесодобива и хартиената промишленост, ударени от намаляването на потребностите от хартия поради развитието на Интернет) и търговията с една страна (Русия, поради санкциите).
Директните финансови помощи от ЕС към отделните граждани също така биха заобиколили некомпетентостта и корупцията на националните бюрокрации. Само че в този случай би ставало въпрос за много повече от "много, ама наистина много пари".
От числата на графиката които сме получили от ЕС, като извадим самоучастието и членския внос, се получава една мизерна сума която не си струва издръжката на огромния чиновнически апарат. Еврофондовете изкривяват пазарното стопанство, корумпират обществото и са комунизъм от най-чист вид.
Бедните страни са бедни основно заради корупция и беззаконие, които целенасочено създават зависими хора без критично мислене и в по-малка степен заради липса на предприемчивост. Изравняването на стандарта означава средствата от фондовете да се насочват от безпристрастни и компетентни чиновници. Не че няма такива в развитите демокрации, но подлагам на съмнение дали народите на тези демокрации имат съответната мотивация да помагат на останалите
[quote#8:"42"]От числата на графиката които сме получили от ЕС, като извадим самоучастието и членския внос, се получава една мизерна сума [/quote]
За програмния период 2014-2020 България получава по различни програми 9,9 милиарда евро, което прави около 1363 евро на глава от населението:
https://cohesiondata.ec.europa.eu/countries/BG
За мизерните доходи на голямата част от българското население това е значителна сума.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.