КЗК продължи проверките на веригите с "Метро" и "Фантастико"
Регулаторът още от май търси доказателства за картел между големите търговци


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Повишената активност на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) продължава. След като миналата седмица регулаторът обяви, че е открил картел при горивата, сега се връща отново към търговските вериги, където започна проверки още през май. Ведомството съобщи, че негови служители проверяват на място офисите на "Метро кеш енд кери България" и на групата "Фантастико". Точно през изземване на информация от компютри регулаторът е намерил имейли между веригите за горива, в които съгласуват действията си, затова и вероятно действа по аналог сега.
При веригите за храни обаче обвиненията са доста по-неясни - през май КЗК започна проверка за картел и дали заедно или поотделно компаниите увреждат интересите на производителите със собствените си марки. Това е практика, която съществува по цял свят, и засега само българският регулатор вижда проблем. И ако не продават евтини свои брандове, всъщност комисията ще ограничи конкуренцията.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
не, всъщност не става дума за картел в класическия смисъл на термина, просто става дума за всеобщо движение на цените поради купуване на продукти, като месо, от доставчици които спестяват ДДС ...
но това не е работа за КЗК само, нали?
Избори идват, пари ще трябват.
КЗК да провери дали няма картел за размера на заплатите,които се дават в частния сектор в определен раѝон .Например в Шуменския регеон в частния сектор почти навсякъде дават 500/600лв.брутна заплата.Не мога да разбера договарят ли се работодателите или всеки гледа другия колко дава.Но резултата е на лице,половината от работоспособните работят в чужбина.Нямало работници!НЯМА И ДА ИМА!
До коментар [#3] от " Румен Йорданов ": Не че нещо, но въпроса който поставяте е по скоро за Агенцията по заетостта и/или Социалното министерство. Не че не сте прав сигурно.... По темата : КЗК се е хванала за много неубедителна причина. Собствените марки са начин да продават на по-ниска цена Какъв картел, какво пет лева....?
Тези работят по поръчка от мафията. Как па не са проверили Лукойл?!
Продаването на стоки в нисък ценови клас е в конкуренция само на други стоки в ниския ценови клас, а не на всички доставчици. Това първо. Обаче веригите сами си го натресаха този проблем. Първо като активно се възползват от механизми за избягване на данъци, второ като налагат всевъзможни задължителни разходи за доставчиците си.
Ами няма как, като си плащаш "маркетинг" и "мърчъндайзинг" доброзорно, да си наравно с другите стоки, за които по дефиниция няма такива разходи. Ако се работеше само с търговска отстъпка, щеше да е друго.
До коментар [#5] от "petranica":
Проверяват ги и в момента. Мафията е овладяла държавата, така че е нормално всички институции да работят по тяхна поръчка. Лукойл първо трябва да се провери за кражба на ДДС в особено големи размери и други данъчни измами. А те ги проверяват за злоупотреба с монополно положение. Ето това е проблема - бутафорно разследване, завършващо с оправдателна присъда. А после Златев строи хотел след хотел...
До коментар [#4] от "Кирето":
Атаката срещу веригите за хранителни и други продукти идва основно от Гумен Речев и БСП. Това е защото БСП имат схеми, на които веригите пречат. Веригите са гарант, че българите повече няма да бъдат ограбвани в търговията с хранителни стоки (за останалите стоки няма гаранция и там има работещи схеми - например за горивата). Та Гумения е намерил механизъм (политически) да натисне Ненкова да започне такава проверка. Резултатът от проверката ще бъде, че няма картел, но е приятно така предизборно да се чува - ето проверяват Метро, тяхната м... и т.н.
п.п. Откакто веригите за хранителни продукти стъпиха в България, повишаването на цените на хр. продукти изостава от инфлацията за същия период средно с около 35-40%. В по-малките градове, където няма вериги, цените на хранителните стоки са по-високи с около 15-20%. Веригата Пени беше един стабилизатор, но за съжаление напусна. Сега зная за търговци, които плащат рушвети на политици, за да натискат хр. вериги да не присъстват на пазара в малките градове.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.